Amerykańskie wytwórnie będą dystrybuować filmy przez Internet

W projekt zaangażowane są Metro-Goldwyn-Mayer, Paramount Pictures, Sony Pictures Entertainment, Universal Studios oraz Warner Bros. Serwis umożliwiający odpłatne pobieranie z sieci plików z filmami ma powstać już za klika miesięcy. Wytwórnie szacują, że dziennie za pośrednictwem Internetu nielegalnie wymienia się ok. 400 tys. kopii różnych tytułów filmowych.

Pięć amerykańskich wytwórni filmowych planuje uruchomienie systemu, umożliwiającego dystrybuowanie filmów za pośrednictwem Internetu. W projekt zaangażowane są firmy: Metro-Goldwyn-Mayer, Paramount Pictures, Sony Pictures Entertainment, Universal Studios oraz Warner Bros. Przedstawiciele wytwórni mówią, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, już niedługo amerykańscy internauci zamiast chodzić do wypożyczalni kaset wideo, będą musieli jedynie uruchomić komputer i połączyć się z Internetem.

Don Levy, rzecznik Sony, twierdzi, że serwis zostanie uruchomiony w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jak mówią analitycy, swego rodzaju inspiracją dla przedstawicieli przemysłu filmowego była prawdopodobnie popularność serwisu Napster oraz innych tego typu przedsięwzięć. Nie bez znaczenia był również problem piratów, nękających amerykańskich dystrybutorów. Szacuje się, że dziennie za pośrednictwem Internetu wymienia się ok. 400 tys. nielegalnych kopii filmów.

Zobacz również:

  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł

Na razie nie wiadomo zbyt wiele na temat szczegółów przedsięwzięcia. Przedstawiciele wytwórni poinformowali jedynie, że osoby, które zdecydują się na korzystanie z serwisu, będą mogły oglądać zarówno aktualne przeboje kinowe, jak i korzystać z obszernego archiwum, zawierającego setki starszych tytułów. Nie ujawniono na razie, ile trzeba będzie zapłacić za korzystanie z nowego serwisu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200