Amerykańskie płace nie wzrosną

Utrzymujący się spadek wzrostu wynagrodzenia w amerykańskim sektorze prywatnym, który obniżył ten wzrost w skali roku do poziomu 3%, utrzyma się do końca 2003 roku - przewiduje najnowszy raport firmy BNA.

Wskaźnik Trendu Płac przygotowywany przez firmę notowany jest na koniec II kwartału br. na poziomie 98,64 pkt; pozostając niemal bez zmiany od poziomu z pierwszego kwartału br. (indeks liczony jest w odniesieniu notowania z II kw. 1976 roku, dla którego przyjmuje wartość 100). "Wyższe bezrobocie i inne znaki osłabienia stanowią dostateczne hamulce dla wzrostu płac" - komentuje Joel Popkin, który przygotowywał indeks dla BNA z ramienia firmy konsultingowej i analitycznej Joel Popkin & Company.

Po uprzednich ośmiu miesiącach spadku, indeks WTI pozostaje jednak od końca 2002 roku na niemal niezmienionym poziomie. W najbliższym okresie znaczne zwiększenie płac jest raczej niemożliwe, w związku z przedłużeniem "słabej" prognozy dla sektora wytwórczego.

Zobacz również:

  • Microsoft zacznie ujawniać wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę
  • W porównaniu z europejskim polski przemysł nie lubi nowoczesnych technologii

Obecne, wstępne notowanie oparte jest na cząstkowych danych dla pięciu z siedmiu budujących wskaźnik składowych. Są to: wielkość produkcji przemysłowej, przeciętna płaca godzinowa, dane na temat planów redukcji lub powiększenia zatrudnienia w oparciu o ankietę wśród przedsiębiorców - te właśnie wniosły do aktualnego, wstępnego notowania wkład pozytywny. In minus zaważyły natomiast dane o wielkości bezrobocia oraz proporcja tracących pracę w II kw. do liczby całej siły roboczej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200