Amerykańskie paszporty z niemieckim chipem

Infineon Technologies będzie produkował układy RFID, które będą instalowane w nowej generacji amerykańskich paszportów.

Infineon Technologies będzie produkował układy RFID, które będą instalowane w nowej generacji amerykańskich paszportów.

Amerykańskie paszporty z niemieckim chipem

Układ RFID firmy Infineon montowany w amerykańskich paszportach.

Od października do końca tego roku w USA ma zostać wydanych 15 mln tego typu dokumentów. Elektroniczne paszporty będą miały zapisany zestaw danych, takich jak nazwisko, data urodzenia, okres ważności dokumentu, a także cyfrową wersję fotografii właściciela.

Wprowadzenie do użytku e-paszportów ponownie wywołało dyskusję dotyczącą bezpieczeństwa danych osobistych zapisanych w takim dokumencie, zwłaszcza że niedawno jeden z niemieckich ekspertów ds. bezpieczeństwa zademonstrował na konferencji Black Hat w Las Vegas, w jaki sposób można skopiować dane zapisane w e-paszporcie wyposażonym w układ RFID. Przedstawiciele Infineon podkreślają jednak, że ich układy zostały wyposażone w ponad 50 funkcji zabezpieczających. Przykładowo, odczyt informacji ma być możliwy z odległości nie większej niż 10 cm. W pierwszej fazie mają być odczytywane tylko zakodowane dane, a ich odkodowanie będzie wymagać autoryzacji. Ponadto układy Infineon zostały wyposażone w specjalne powłoki zabezpieczające, które utrudniają niepowołanym osobom odczyt informacji.

E-paszporty w Polsce

Od 28 sierpnia br. paszporty z mikroprocesorami zawierającymi dane biometryczne wprowadziła Polska. Koszt wydania takiego dokumentu to 140 zł. Na potrzeby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji drukuje je Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. W polskich e-paszportach zastosowano mikroprocesory fińskiej firmy Setec. To samo rozwiązanie zastosował także rząd Szwecji. (aja)


TOP 200