Amerykański stan Montana o krok od zbanowania TikToka

Czarne chmury ponownie zbierają się nad chińskim medium społecznościowym. Czy zniknięcie TikToka z USA jest możliwe?

Montana - jedne z pięćdziesięciu stanów w Stanach Zjednoczonych jest o krok od zakazania wykorzystania TikToka. Projekt ustawy zakazującej działalności portalu społecznościowego TikTok został pozytywnie zaopiniowany przez Izbę Montany w stosunku 54 głosy za oraz 43 głosy przeciwko. Projekt trafi a biurko gubernatora stanu - Grega Gianforte. W przypadku podpisania dokumentu przez gubernatora, TikTok nie będzie mógł legalnie działać w Montanie, a najpopularniejsze sklepy z aplikacjami takie jak Apple App Store czy Google Play otrzymają regionalne zakazy pobierania TikToka na terytorium Montany.

TikTok może zniknąć z USA
Źródło: Solen Feyissa / Unsplash

TikTok może zniknąć z USA

Źródło: Solen Feyissa / Unsplash

Ustawa otrzymała znacznie SB419. Jeżeli Greg Gianforte podpiszę ustawę, nowe prawo obowiązywać będzie od stycznia 2024 roku.

Zobacz również:

  • UE ukarała TikTok olbrzymią karą
  • TikTok ma w USA kolejne kłopoty
  • Apple i Broadcom z umową na produkcję komponentów w USA

W ustawie zapisano kary dla podmiotów oferujących do pobrania aplikację TikTok. Wynoszą one 10 tysięcy dolarów dziennie. Osoby przebywające w Montanie, które są użytkownikami TikToka nie będą podlegać żadnym grzywnom, ani karom więzienia za korzystanie z aplikacji.

Gubernator Montany prawdopodobnie podpiszę ustawę. W grudniu 2022 roku zakazał on bowiem korzystania z TikToka na służbowych urządzeniach należących do rządu stanowego, a miesiąc później przekonał Uniwersytet Montany do podobnego zakazu.

Stany Zjednoczone są zaniepokojone przetwarzaniem danych przez ByteDance - właściciela aplikacji TikTok. Firma zarejestrowana jest w Chinach, przez co ma obowiązek przekazywania danych użytkowników dla Komunistycznej Partii Chin w razie jej prośby. Amerykański rząd żąda utworzenia nowej spółki zarejestrowanej w Stanach Zjednoczonych, która będzie obsługiwać obywateli Stanów Zjednoczonych zgodnie z lokalnymi przepisami prawda dotyczącymi ochrony danych osobowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200