Amerykański gigant technologiczny przejmuje jedno z największych europejskich laboratoriów AI

AMD (bo o tę korporację chodzi) zamierza przejąć start-up Silo AI, który ma swoją siedzibę w Finlandii (w Helsinkach). Wartość transakcji szacuje się na ok. 665 mln USD.

Grafika: Chayantorn Tongmorn/freerangestock

Laboratorium tworzy dedykowane rozwiązania AI dostosowane do potrzeb konkretnych klientów. Znajdują się wśród nich tak znane korporacje, jak Allianz, Philips, Rolls-Royce czy Unilever. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku i stanowi kolejny krok w strategii AMD polegającej na dostarczaniu kompleksowych rozwiązań AI we współpracy z globalnym ekosystemem AI. Przejęcie ma na celu wykorzystanie doświadczenia Silo AI w opracowywaniu modeli sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej zaawansowanych modeli typu LLM.

Dyrektor generalny i współzałożyciel Silo AI będzie nadal kierować jednostką w ramach grupy AMD Artificial Intelligence Group, poinformowało AMD. Przejęcie jest częścią szerszej inwestycji AMD w sztuczną inteligencję, w ramach której w zeszłym roku firma zainwestowała ponad 125 milionów dolarów w kilkanaście firm zajmujących się sztuczną inteligencją. Silo AI wykorzystuje do szkolenia swoich modeli AI jeden z najszybszych w Europie superkomputer, który nosi nazwę LUMI. System zawiera ponad 12 tys. procesorów graficznych AMD (Instinct MI250X), dzięki którym szkolenie przebiega wyjątkowo sprawnie.

Zobacz również:

  • Google rozważa przejęcie startupu Wiz. Mowa o 23 miliardach dolarów
  • SoftBank chce kupić kolejną brytyjską firmę projektującą układy scalone
  • Huawei opracowuje nowy autorski procesor
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200