Amerykański Kongres przyjął ustawę o podpisie elektronicznym

Do końca tego tygodnia ma zostać ona zaakceptowana przez Senat, a wkrótce potem podpisana przez prezydenta Billa Clintona. Polska ustawa o podpisie elektronicznym ma wejść w życie w połowie 2001 r.

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o podpisie elektronicznym. Dzięki temu umowy elektroniczne będą miały taką samą wagę, jak te zawierane na papierze. Zdaniem przedstawicieli amerykańskiego rządu, nowa ustawa przyspieszy rozwój handlu elektronicznego w USA. Do końca tego tygodnia, ma zostać ona zaakceptowana przez Senat, a wkrótce potem podpisana przez prezydenta Billa Clintona.

<B>Bez papieru</B>

Po wprowadzeniu w życie ustawy, co ma nastąpić prawdopodobnie na początku 2001 r., Amerykanie będą mogli, nie wychodząc z domu, kupić samochód czy podpisać umowę o kredyt hipoteczny. Wszelkie formalności, łącznie z zawarciem umowy, będą mogły być dokonywane elektronicznie. Do tej pory, 42 stany USA miały własne uregulowania dotyczące podpisów elektronicznych. Przyjęta ustawa ma wprowadzić jeden standard obowiązujący w całych Stanach Zjednoczonych.

Beneficjantami nowej ustawy - poza samymi klientami - mają być także amerykańskie firmy teleinformatyczne. Dotyczy to przede wszystkim producentów systemów weryfikujących autentyczność osoby dokonującej transakcji na podstawie jej odcisków palców czy obrazu siatkówki oka, ale także firm takich, jak Verisign i Cylink, wystawiających elektroniczne certyfikaty dla firm prowadzących serwisy internetowe.

<B>Podpis po polsku</B>

W Polsce ustawa o podpisie elektronicznym stanie się obowiązującym prawem prawdopodobnie w połowie 2001 r. (pisaliśmy o tym w CW 16/2000 z 17 kwietnia br.). "Jeszcze w tym roku powinna znaleźć się ona w toku parlamentarnych prac legislacyjnych" - mówi prof. Wojciech Katner, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Ustawa o podpisie elektronicznym musi określać co należy zrobić, aby zachowana była równoważność formy pisemnej i elektronicznej, oraz zdefiniować zakres obowiązywania ustawy (sytuacji, w których obie formy są równoważne). "Wraz z ustawą należy zmodyfikować Kodeks Cywilny. Prace w tym zakresie zakończymy w czerwcu br." - obiecuje prof. Zbigniew Radwański, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Najważniejsza zmiana dotyczy art. 60 KC, zawierającego określenia warunków zawarcia umowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200