Amerykanie w ELWRO

1 marca 2000, po siedmiu latach zarządzania przez Siemensa wrocławskimi Zakładami Elektronicznymi ELWRO SA, wykupiła je w całości amerykańska firma telekomunikacyjna Telect.

Znana w przeszłości nie tylko na polskim rynku, jako największy producent komputerów serii ODRA (1204, 1304, 1325, 1305) oraz „jednolitego systemu” serii RIAD, wrocławska firma komputerowa Zakłady Elektroniczne ELWRO SA ma kolejnego właściciela.

Od 1 marca 2000 została nim amerykańska firma telekomunikacyjna Telect, która po siedmiu latach zarządzania zakładem Elwro przez niemieckiego Siemensa wykupiła go w całości, łącznie z nazwą.

Coraz bardziej chylące się ku upadkowi przedsiębiorstwo komputerowe, mające w czasach świetności ponad 6 tys. pracowników, z kilkoma filiami terenowymi, obecnie zatrudnia tylko 173 osoby przy produkcji mało znaczącej otoczki komputerowej (kable, obudowy klawiatur, mechanika). Jest to produkcja nie przynosząca wprawdzie strat, ale i bez żadnych perspektyw rozwoju - chociaż, jak twierdzi dyrekcja firmy - większość wyrobów jest przeznaczona na eksport. ELWRO w dalszym ciągu ma dobre oprzyrządowanie technologiczne w zakresie konstrukcji mechanicznej, a także spore doświadczenie w wytwarzaniu małogabarytowych detali z tworzywa sztucznego do konfekcjonowania urządzeń teleinformatyki.

Koncern Siemens, zmuszony kilka lat temu (1993 r.) do zagospodarowania ELWRO przy okazji zakupu warszawskiego ZWUT, doprowadził praktycznie do likwidacji zakładu, traktując go jako „dziecko niechciane” – nie mieszczące się w wizerunku firmy. Zgodnie z własną strategią Siemens zaprzestał produkcji komputerowej, co doprowadziło do zwolnienia większości pracowników (za wysokimi odprawami), a nawet do wyburzenia części niepotrzebnych hal fabrycznych. Na żadne większe inwestycje Siemensa nie można było liczyć, zwłaszcza, że nie było żadnych poważnych planów rozwoju przedsiębiorstwa.

Nowy amerykański właściciel, Telect, z siedzibą w Liberty Lake w stanie Washington, deklaruje uruchomienie w ELWRO produkcji urządzeń telekomunikacyjnych związanych z technologią światłowodową. Ogólna ocena stanu technologicznego wrocławskiej firmy dokonana przez jej ekspertów wypadła pozytywnie, pomimo niewielkiej produkcji własnej. Na początek byłaby to kontynuacja dotychczasowych produktów firmowych wytwarzanych w Ameryce i sprzedawanych na rynku europejskim. Szczegóły nie są znane, ale wiadomo, że Telect specjalizuje się w produkcji przełącznic światłowodowych i miedzianych przełącznic szerokopasmowych DSX, umożliwiających łatwiejszy dostęp do Internetu. A więc produktów dla telekomunikacji pilnie poszukiwanych w czasach konwergencji. Poza tym Telect jest producentem urządzeń zasilających oraz specjalizuje się w urządzeniach zabezpieczających.

Dla Amerykanów z Telectu jest to pierwszy europejski przyczółek produkcyjny, za pomocą którego mają zamiar zdobywać europejski rynek telekomunikacyjny. Według wstępnych planów, pierwsze egzemplarze z nowej produkcji we Wrocławiu winny pojawić się jeszcze w połowie tego roku. Wartość produkcji do końca roku z może sięgnąć 10 mln USD, czyli ponad dwukrotnie przekroczyć dotychczasowe możliwości ELWRO z Siemensem jako właścicielem. Będzie to wymagać zatrudnienia ok. 100 nowych pracowników.

Według informacji uzyskanych w dyrekcji ELWRO, przewiduje się stopniowe rozszerzanie asortymentu produkcji telekomunikacyjnej o własne rozwiązania, bardzo istotne z punktu rozwoju firmy. Może to oznaczać próbę powrotu ELWRO na znaczącą pozycję, zajmowaną już nie tylko w dziedzinie komputerowej, ale w teleinformatyce.

Adam Urbanek

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200