Amerykanie pozywają producentów pamięci

Waszyngton i 33 inne amerykańskie stany chcą pozwać do sądu grupę 7 firm produkujących układy pamięci. Hynix, Infineon i 5 innych przedsiębiorstw zostanie oskarżonych o zmowę w celu regulowania cen. Pozywający będą domagali się "setek milionów dolarów" odszkodowania.

Przedstawiciele stanów uznali, że w latach 1998-2002 konsumenci i władze stanowe przepłacały za komputery i sprzęt elektroniczny, ponieważ ceny pamięci zostały zawyżone. Z pozwu wyłączono Samsunga, największego na świecie producenta tego typu układów, gdyż "możliwe jest zawarcie z nim ugody".

Przeciwko producentom przez cztery lata toczyło się śledztwo na szczeblu federalnym. Firmy winne zmowy zostały ukarane grzywną w wysokości 731 milionów dolarów. Teraz poszczególne stany żądają odszkodowań za poniesione straty. Amerykańskie przepisy antymonopolowe pozwalają na ukaranie firm winnych ustalania cen kwotą do trzykrotnej wysokości strat poniesionych przez pozywającego.

W pozwie obok Infineona i Hyniksa, wymieniono Micron Technology, Elpida Memory, Nanya Technology, NEC Electronics oraz największego amerykańskiego wytwórcę kości - Mosel Vitelic. Podczas zakończonego już śledztwa federalnego uznano, że największe straty w związku z nieuczciwymi działaniami firm poniosły Dell, HP oraz IBM. Amerykański rynek układów DRAM wart jest 5 miliardów dolarów rocznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200