Amerykanie już myślą o sieciach 6G

FCC (Federalna Komisja Łączności USA; ang.Federal Communications Commission) ukonstytuowała radę doradczą ds. technologii, która będzie zajmować się rozwojem technologii obsługujących łączność bezprzewodową, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości oferowanych przez sieci 6G. Rada składa się z 44 osób, z których znakomita część wywodzi się z szeregów największych korporacji zajmujących się budową sieci komórkowych.

Grafika: Kseniia Ilinykh/Unsplash

Przewodniczącym rady noszącej nazwę Technological Advisory Council (w skrócie TAC) został były dyrektor firmy Qualcomm, (Dean Brenner), pozostali członkowie pracują lub pracowali w takich firmach, jak Intel, Cisco, Comcast, Microsoft, Nokia czy Ericsson. Do rady weszli też przedstawiciele wszystkich największych operatorów telefonii komórkowej.

Eksperci uważają, że ze względu na to, że sieci 5G są wdrażane do użytku dużo wolniej niż wcześniej przewidywano, technologia 6G zacznie się rozwijać najwcześniej na początku przyszłej dekady, czyli po 2030 roku. Zbiegnie to się zapewne z gwałtownym rozwojem technologii IT, które będą musiały mieć do dyspozycji bezprzewodowe połączenia oferujące dużo większe przepustowości niż w sieciach 5G.

Zobacz również:

  • Błąd systemu geolokalizacji zablokował wczoraj użytkownikom dostęp do chmury Azure
  • FCC wzięła na celownik telefonię satelitarną
  • Satelity Starlink udostępnią swoje usługi telefonom komórkowym

Chodzi tu o aplikacje wirtualnej/rozszerzonej rzeczywistości, mobilne hologramy czy oprogramowanie kreujące precyzyjne cyfrowe repliki obiektów występujących w rzeczywistym świecie. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że technologia 6G może również zapewnić możliwość zasilania urządzeń za pośrednictwem fal radiowych, co przyczyni się to gwałtownego rozwoju bezprzewodowych urządzeń IoT. Technologia osiągnie te cele, optymalizując wykorzystanie widma i wykorzystując częstotliwości w zakresie terahercowym — nawet wyższym niż nadchodzące wdrożenia 5G bazujące na falach milimetrowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200