Amerykanie chcą zbudować w 2023 roku swój pierwszy eksaflopsowy superkomputer

W przeszłości superkomputery podwajały swoją moc przeciętnie co 14 miesięcy, co było zgodne z prawem Moore’a. Jednak gdy w 2008 roku pojawił się pierwszy superkomputer przetwarzający dane z szybkością jednego petaflopsa, to wszyscy zdali sobie sprawę a tego, że skonstruowanie komputera pracującego 1000 razy – który zgodnie z tym algorytmem powinien powstać w 2018 roku - będzie bardzo trudne.

Pierwszy superkomputer, który przetwarzał dane z szybkością większą niż jeden petaflops został zaprojektowany przez IBM i nosił nazwę Roadrunner. Obecnie panuje przekonanie, że pierwszy superkomputer mający moc jednego eksaflopsa powstanie najwcześniej w 2023 roku, czyli 15 lat po pojawienie się superkomputera Roadrunner, który pracował 1000 razy wolniej.

Warto przypomnieć, że najszybszy na świecie superkomputer pracuje w Chinach, nosi nazwę Tianhe-2 i oferuje szczytową moc prawie 40 petaflopsów. Komputer eksaflopsowy będzie więc pracować 25 razy szybciej od superkomputera Tianhe-2 oraz co najmniej 50 razy szybciej od większości superkomputerów znajdujących się na pierwszych dziesięciu miejscach listy Top500.

Według najnowszych doniesień superkomputer taki zamierzają zbudować amerykanie. Mówią, że będzie on pobierać moc 20 MW i będzie kosztować prawie 3 mld USD. W tym roku rząd amerykański wyasygnował kwotę 300 mln USD na prace związane z budową ekasflopsowego superkomputera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200