Amerykanie aresztowali "Króla spamu"

Policjanci z Seattle aresztowali niejakiego Roberta Alana Soloway'a, właściciela firmy Newport Internet Marketing, jednego z najaktywniejszych amerykańskich spamerów. Mężczyzna został zatrzymany w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym - podejrzewa się go m.in. o nielegalne wysyłanie wiadomości reklamowych oraz kradzież tożsamości.

W wydanym z tej okazji oświadczeniu prokuratura nazwała Soloway'a "Królem spamu". Amerykaninowi przedstawiono cały pakiet zarzutów - oskarżono go m.in. o niezgodne z obowiązującym w USA prawem wysyłanie wiadomości reklamowych, przestępstwa pocztowe, kradzież tożsamości, oszustwo oraz pranie brudnych pieniędzy.

Trzonem oskarżenia są zarzuty związane z wysyłaniem spamu. Zdaniem prokuratury, Soloway oferował firmom usługę wysyłania wiadomości reklamowych - swoich kontrahentów zapewniał przy tym, że wszystkie e-maile wysyłane są do osób, które wyraziły na to zgodę i są zainteresowane otrzymywaniem ofert produktowych. Jak się okazało, była to nieprawda - firma Newport Internet Marketing wysyłała wiadomości hurtowo, nie zważając na to, czy odbiorca sobie tego życzy, czy nie. Soloway handlował także oprogramowaniem do wysyłania spamu - problem w tym, że nie działało ono poprawnie. Rozczarowanym kontrahentom, wbrew obietnicom, nie oferowano żadnego wsparcia technicznego.

Jeden z poważniejszych zarzutów dotyczy również wysyłania wiadomości reklamowych ze sfałszowanym nagłówkiem (tak, by odbiorca nie poznał oryginalnego adresu nadawcy). Takie praktyki są w USA nielegalne. Co więcej, Soloway podczas wysyłania spamu korzystał z sieci anonimizujących serwerów proxy oraz botnetów - a to również jest w USA zakazane.

Zdaniem prokuratury, działania Roberta Soloway'a drastycznie łamały przepisy zawarte w słynnej antyspamowej ustawie CAN-SPAM Act. "Spam jest zmorą Internetu, a Robert Soloway jest jedną z osób odpowiedzialnych za eskalację tego zjawiska. Nasi inspektorzy zwykli nazywać go "królem spamu", ponieważ dowiedliśmy, iż wysyłał on każdego dnia miliony niechcianych wiadomości reklamowych" - komentuje Jeffrey C. Sullivan, prokurator z Waszyngtonu. Łącznie właścicielowi Newport Internet Marketing przedstawiono 35 różnych zarzutów.

Z aktu oskarżenia dowiadujemy się, że przestępczy proceder Newport Internet Marketing prowadzony był co najmniej od 2003 r. Jeśli prokuratura przekona ławę przysięgłych o winie Roberta Soloway'a, mężczyźnie grozi m.in. grzywna w wysokości 772 tys. USD oraz przepadek majątku zgromadzonego w wyniku działań przestępczych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200