Ameryka zwiększa liczbę wiz z pozwoleniem na pracę

W ciągu trzech najbliższych lat liczba wydanych wiz typu H-1B wzrośnie o 300 tys.

Amerykański senat i Izba Reprezentantów przegłosowały wczoraj (3 października) zwiększenie o 300 tys. liczby wiz typu H-1B, które będą wydane w ciągu trzech najbliższych lat. Ten typ wizy, z sześcioletnim terminem ważności, pozwala obcokrajowcom na podejmowanie pracy zarobkowej w Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich latach amerykański Urząd Imigracyjny wydawał 115 tys. takich wiz rocznie. Zgodnie z propozycją nowej regulacji, ich liczba zostanie zwiększona o 85 tys. w br., o 87,5 tys. w 2001 r. i o 130 tys. w roku 2002.

Ponadto, dzięki w prowadzonym zmianom, posiadacz wizy H-1B będzie mógł teraz legalnie zmieniać pracę. Dotychczas był on związany ze "sponsorem" - firmą, która występowała w jego imieniu o pozwolenie na pracę. Nowa ustawa pozwoli też cudzoziemcom na pobyt w USA podczas przesłuchań związanych z jej przedłużaniem/wystawianiem. Dotychczas w przypadku wygaśnięcia ważności wizy, byli oni odsyłani do swego kraju ojczystego.

Do uprawomocnienia się nowej ustawy, przegłosowanej przez senat i następnie Izbę Reprezentantów, potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta Billa Clintona.

O zwiększenie limitu wiz z pozwoleniem na pracę głośno apelowali przedstawiciele branży technologicznej, twierdząc, że USA nie znajdują oni wystarczająco dużej liczby wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

"To jest tylko doraźne rozwiązanie naszych problemów. Mamy poważny problem z niedoborem potrzebnych nam kadr" - stwierdził Lloyd Daggett, polityk Demokratów z Teksasu.

Jednakże zwiększenie liczby wiz ma także swoich przeciwników. Twierdzą oni, że oznacza to napływ zagranicznej "taniej siły roboczej".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200