Amazon stworzył własną wersję Javy

AWS (Amazon Web Services) pracuje nad własną wersją Javy, której nadał nazwę Corretto. Wiadomo już, że będzie to bezpłatna dystrybucja tego znanego narzędzia, oferowana razem z długoterminowym wsparciem technicznym.

Oznacza to, że w momencie pojawienia się tego rozwiązania deweloperzy nie będą już skazani na korzystanie ze wspieranego przez Oracle oprogramowania

Java Development Kit (JDK), ale będą mogli sięgnąć po alternatywne narzędzie, które zaoferuje im takie same możliwości.

Zobacz również:

  • Google Maps: funkcja prędkościomierza zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom urządzeń iOS
  • Znaczący awans języka programowania Rust
  • Volkswagen inwestuje w Rivian, aby naprawić swój infotaiment

Bazująca na otwartym kodzie dystrybucja Corretto 8 znajduje się obecnie w rozwojowej fazie beta. Jest to wieloplatformowe rozwiązanie, z którego można korzystać na trzy sposoby. Może być ono wdrożone w chmurze, na serwerze w lokalnym centrum lub na pececie.

Licencjonowane zgodnie z wymaganiami stawianymi przez GNU Public License version 2, oprogramowanie Corretto może z powodzeniem zastąpić każdą dystrybucję Javy SE (Standard Edition). Po warunkiem jednak, że użytkownicy będą korzystać wyłącznie z funkcji zawartych w OpenJDK.

Corretto 8 oferuje obecnie funkcje wspierane przez udostępnione w 2014 roku oprogramowanie OpenJDK version 8 (a nie przez aktualną wersję tego narzędzia, czyli przez pakiet OpenJDK 11). AWS informuje, że jesienią przyszłego roku pojawi się wersja 11 tego narzędzia (pakiet Corretto 11), która będzie oferować wszystkie funkcje obsługiwane obecnie przez pakiet OpenJDK 11.

Wersja beta pakietu Corretto 8 dostępna jest dla następujących platform: Amazon Linux 2, Microsoft Windows, MacOS i Docker. Finalna wersja produkcyjna narzędzia powinna trafić do rąk deweloperów na wiosnę 2019 roku. Będzie ona wtedy dostępna również dla dwóch kolejnych linuksowych platform (Ubuntu Linux i Red Hat Enterprise Linux).

Pakiet Corretto 8 można pobrać z tej witryny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200