Amazon nad Wisłą

To już nie pogłoski. Amazon zamierza otworzyć w Polsce oficjalne przedstawicielstwo oraz centrum wsparcia i logistyki. Zacznie także świadczyć usługi chmurowe z serwerowni w Warszawie.

Amazon nad Wisłą

Informacja o wizycie w Ministerstwie Gospodarki założyciela i prezesa Amazona, największego na świecie sklepu internetowego, rozeszła się lotem błyskawicy. Czyżby Polska została wreszcie „dostrzeżona” w statystykach zakupowych giganta? To akurat stało się już dawno temu, powody są zgoła inne.

Taniej i bez problemów

Pierwsze doniesienia jakoby Amazon miał zatrudnić w Polsce 6 tys. ludzi, powoli zaczynają być weryfikowane. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że 6 tys. osób ma zostać zatrudnionych w ciągu 3 lat w nowych centrach Amazona w Europie. To nie będzie tylko Polska, lecz także m.in. Czechy i Portugalia. W Polsce zatrudnienie znajdzie więc prawdopodobnie nie 6 (a w każdym razie nie od razu), lecz 2 do 3 tys. osób. To wciąż niemało, a doliczyć należy także pracowników zatrudnianych tymczasowo w gorących okresach zakupowych.

W naszym kraju powstaną trzy centra Amazona. Będą obsługiwać przede wszystkim klientów z Europy Zachodniej. Konkretne daty uruchomienia centrów jeszcze nie padły, choć można spodziewać się, że nastąpi to w połowie przyszłego roku. Wiadomo jedynie, że Amazon i współpracujący z nim deweloperzy szykują się do inwestycji. Ich łączna wartość ma sięgnąć ok. 300 mln dolarów, a więc bez mała 1 mld zł. To efekt ogromnej skali działalności Amazona – niewiele jest firm, które za jednym zamachem chowają pod dachem 10 hektarów powierzchni magazynowo-logistycznej.

Otwarcie ośrodków w Polsce nie musi oznaczać, że centra z zachodniej Europy, w szczególności niemieckie, będą zamykane. W Niemczech i innych krajach Europy od dłuższego czasu Amazon jest oskarżany przez związki zawodowe o wyzysk i łamanie praw pracowniczych. Spory Amazona z pracownikami próbującymi założyć związek zawodowy w Stanach Zjednoczonych były swego czasu szeroko nagłaśniane i komentowane.

Otwierając centra w Polsce i Czechach, Amazon zyska kartę przetargową w kolejnych bataliach z niemieckimi związkami. Ponadto w razie strajku w Niemczech firma będzie mogła realizować zamówienia poprzez centra z krajów ościennych. Znamienny pod tym względem jest wybór potencjalnych miejsc w Polsce – Sady pod Poznaniem oraz dwie lokalizacje pod Wrocławiem.


TOP 200