Amazon liderem na rynku dostawców usług chmurowych

Pomimo silnego zaangażowanie się Microsoftu w technologie chmurowe, AWS (Amazon) ma obecnie największy udział w tym rynku od pięciu lat. Synergy Research Group podaje, że przychody firmy ze sprzedaży chmurowych usług wzrosły w czwartym kwartale 2014 r. o 25% (w porównaniu z trzecim kwartałem 2014 r.).

Udział AWS w tym rynku wzrósł pod koniec zeszłego roku do 30%, a przychody w całym 2014 r. (porównując rok do roku) wzrosły o 51%. I to wszystko w czasie, gdy Microsoft wprowadza do oferty kolejne usługi bazujące na chmurze. Właśnie dlatego przychody tej firmy wzrosły w czwartym kwartale 2014 r. (porównując rok do roku) aż o 86%, a jej udział w tym rynku wyniósł 11% (drugie miejsce).

Trzecie miejsce na tej liście zajmuje Google (wzrost przychodów o 81% i udział w rynku na poziomie 7%), spychając IBM na czwarte miejsce (udział w rynku rzędu 5%).

Zobacz również:

  • Migracja do chmury - jak wygląda i jak się do niej przygotować?
  • Jak firmy podejmują decyzję w kwestiach bezpieczeństwa?

Synergy szacuje, że obroty na rynku usług chmurowych zamknęły się w czwartym kwartale 2014 r. kwotą 5 mld USD, a w całym 2014 r. wyniosły 16 mld USD (wzrost o 48% w porównaniu z 2013 rokiem).

Wynik uzyskany przez Google analitycy uznają za dobry biorąc pod uwagę fakt, że firma ta nie ma dużego doświadczenia na rynku rozwiązań klasy “enterprise”. I oceniają - jeśli Google będzie dalej rozwijać technologie chmurowe, być może za kilka lat zagrozi firmie Microsoft (i jej flagowemu produktowi, jakim jest chmura Azure) i zajmie wtedy na tej liście drugie miejsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200