Amazon AWS kupuje aplikację do szyfrowania wiadomości Wickr

Wickr zapewnia bezpieczną komunikację - wykorzystuje szyfrowanie end-to-end. Amazon chce wykorzystać ten trend, tym bardziej, że coraz więcej ludzi pracuje zdalnie.

Amazon przejmuje Wickr / Fot. Wickr

Amazon przejmuje Wickr / Fot. Wickr

Amazon AWS (Amazon Web Services) przejmuje aplikację Wickr, z której korzystają m.in. rządy i militaria. Kwota przejęcia nie została ujawniona.

Wickr korzysta z szyfrowania end-to-end i jest jedną z aplikacji mobilnych, która zapewnia bezpieczną komunikację. To konkurent popularnego Signal czy Telegram. Co więcej, Wickr oferuje również wysyłanie wiadomości, które po upływie wyznaczonego czasu ulegają autodestrukcji.

Zobacz również:

  • Nowe rozwiązania firmy Amazon mogą sporo namieszać na rynku chipów AI

Stephen Schmidt, wiceprezes AWS, ogłosił, że platforma AWS zaoferuje aplikację Wickr niezwłocznie. "Klienci i partnerzy biznesowi Wickr mogą nadal korzystać z usług aplikacji tak, jak robili to do tej pory. AWS zaoferuje Wickr niezwłocznie" - powiedział.

Moment zawarcia transakcji jest dość interesujący. Amazon kupił bowiem aplikację do przesyłania wiadomości, z której korzystają organizacje rządowe i wojskowe, a jednocześnie firma jest uwikłana w spór prawny. Ten dotyczy umowy Pentagonu na 10 mld dol., obejmującej przetwarzanie w chmurze JEDI.

Amazon póki co zachwala jednak potrzebę komunikacji online, która dba o prywatność. "Potrzeba takiej komunikacji rośnie. Wraz z przejściem do hybrydowych środowisk pracy, częściowo z powodu pandemii Covid-19, firmy i agencje rządowe mają coraz większe pragnienie ochrony swojej komunikacji w wielu odległych lokalizacjach" - przekonuje Schmidt.

Wickr ma też ciemną stronę, ponieważ w przeszłości aplikacja była nieco związana z handlem narkotykami i innymi nielegalnymi branżami. Tego typu informacje dotyczą jednak de facto wszystkich technologii, które dbają o prywatność - komunikator Wickr nie jest tutaj wyjątkiem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200