Altkom Matrix ogłosił plany związane z rozwojem technologii WAP

Coraz więcej polskich firm teleinformatycznych włącza do swojej oferty rozwiązania WAP (Wireless Application Protocol). Stają się one alternatywą dla systemów opartych na Internecie.

Coraz więcej polskich firm teleinformatycznych włącza do swojej oferty rozwiązania WAP (Wireless Application Protocol). Stają się one alternatywą dla systemów opartych na Internecie. Ostatnio plany związane z technologią WAP ogłosił Altkom Matrix, producent oprogramowania wspomagającego zarządzanie dla małych i średnich firm.

Firma od kilku miesięcy prowadzi wewnętrzne projekty, których celem jest opracowanie oferty dla dotychczasowych klientów. Według przedstawicieli firmy, działania będą skupiać się na czterech obszarach: usługach dostępnych dla klientów indywidualnych, dostarczaniu treści, konsultacjach w uruchamianiu serwisów WAP i usługach integracyjnych w dziedzinie monitoringu przemysłowego. Planowane są również rozwiązania WAP, przeznaczone dla przedstawicieli handlowych i banków.

Nad projektami związanymi z technologią bezprzewodową pracuje obecnie ok. 10 osób. Jednym z pierwszych uruchomionych serwisów (http://wap.matrix.pl/trav.asp) jest [email protected] Traveller's Guide (WTG) adresowany do obcokrajowców przyjeżdżających do Polski. Na razie obejmuje on tylko informacje z regionu warszawskiego. Przy jego pomocy można zlokalizować bankomaty, stacje benzynowe i dworce. Serwis jest interaktywny, tzn. telefon informuje użytkownika, czy zbliża się, czy też oddala od poszukiwanego miejsca.

Altkom prowadzi rozmowy z hotelami i restauracjami na temat możliwości dokonywania zdalnej rezerwacji. Na stronach WTG będzie można niedługo znaleźć ważniejsze numery telefonów, informacje o roamingu czy odnośniki do specjalizowanych dostawców treści. Obecnie serwis wykorzystuje technologię PHP i ASP. "Docelowo chcemy wykorzystywać XML i formatowanie za pomocą XSL - eXtensible Stylesheet Language" - mówi Jacek Szamrej, kierownik jednego z projektów WAP w Altkom Matrix.

W najbliższym czasie firma zamierza zaprezentować konkretne rozwiązania w dziedzinie monitoringu przemysłowego - chodzi np. o możliwość automatycznego powiadamiania odpowiednich osób o zaistniałej sytuacji i zapewnienie możliwości reakcji na nią.

***

<I><B>Działające serwisy WAP*:</B></I>

<B>ArtNet</B> - trójmiejski serwis bankomatowy -http://www.artnet.com.pl/index.wml

<B>FilmWeb</B> - serwis filmowy -http://wap.filmweb.pl/

<B>GSMBOX</B> - centrum informacji o GSM -http://wap.gsmbox.find.pl/

<B>Interia.pl</B> - serwis WAP -http://wap.interia.pl/

<B>mobile.net.pl</B> - serwis zawierający m.in. prognozę pogody, wiadomości sportowe, kursy walut, spis ważnych telefonów -http://wap.mobile.net.pl/

<B>Plus GSM</B> -http://wap.plusgsm.pl/; http://wap.infoplus.pl/

<B>RMF FM</B> -http://wap.rmf.fm/

<B>Rzeczpospolita online</B> -http://wap.rp.pl/

<B>Serwis firmy debis </B>-http://www.debis.pl/wap/pl/index.wml

<B>WBK SA </B>-http://www.wbk.pl/wapinfo/index.wml

<B>wap.net.pl </B>- serwis zawierający prognozę pogody, wysyłanie faksów i poczty elektronicznej -http://wap.net.pl/

<B>[email protected] Traveller's Guide </B>-http://wap.matrix.pl/trav.asp

<I>* - można je obejrzeć na emulatorze WAP http://gelon.net/</I>

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200