Alternatywy cztery dla Microsoft Office

EasyOffice

Mało znany w Polsce pakiet biurowy o bardzo ciekawych możliwościach, których część jest unikatowa. EasyOffice składa się z wielu specjalizowanych aplikacji. Jego podstawę stanowią edytor tekstu EasyWord oraz arkusz kalkulacyjny EasySpreadsheet. Ich uzupełnieniem są: program do tworzenia prezentacji EasyPresentation, edytor grafiki bitmapowej EasyImage, edytor HTML EasyWebPage-Creator, oprogramowanie do zarządzania kontaktami i obsługi korespondencji EasyContactManager oraz kalendarz EasyCalendar. Dla bardziej wymagających producent przygotował EasyDatabase (motor baz danych wraz z prostym środowiskiem do budowy aplikacji), EasyBarCoder (generator i edytor kodów kreskowych) oraz EasyPDF (program do tworzenia plików w formacie PDF). Są w nim także ciekawostki, np. program do rozpoznawania mowy EasyVoiceRecognition (niestety, tylko języków angielskiego i chińskiego) czy syntezator mowy EasySpeaker (potrafi czytać tekst w 12 językach - w tym także po rosyjsku, obsługi j. polskiego niestety brakuje). Ogólnie pakiet prezentuje się całkiem nieźle. Gdyby nie brak polskiego słownika i możliwości wykupienia usług wsparcia w Polsce, byłaby to z pewnością bardzo kusząca propozycja.

OpenOffice

Pakiet OpenOffice to najbardziej popularna alternatywa dla Microsoft Office. W prostszych instalacjach produkt ten może bez trudu zastąpić Office 2000 lub XP w wersjach Standard. OpenOffice jest dostępny w postaci kodu źródłowego do skompilowania. Można więc sobie wyobrazić sytuację, gdy duża firma modyfikuje kod, tworząc właściwie własny pakiet biurowy dostosowany do jej potrzeb. Do zalet OpenOffice należą: dobre wsparcie techniczne ze strony grup użytkowników (grupy dyskusyjne, chat) oraz możliwość uruchamiania na wielu platformach systemowych (Windows, Linux, Solaris, Mac OS X). Istnieje też możliwość łatwego eksportu dokumentów do formatu PDF. OpenOffice jest dostępny w polskiej wersji językowej. Wśród niedociągnięć najbardziej dotkliwe wydają się: brak odpowiednika Microsoft Access, słownik ortograficzny nie najlepszej jakości oraz brak zgodności makr z pakietem Microsoftu (tak naprawdę chodzi o brak obsługi języka Visual Basic for Applications).

StarOffice 7.0

Sun Microsystems korzysta z kodu źródłowego OpenOffice, oferując własną wersję oprogramowania pod nazwą StarOffice. W skład pakietu wchodzą programy: Writer (edytor), Calc (arkusz kalkulacyjny), Impress (prezentacje), Base (bazy danych), Draw (edytor bitmap). Program do obsługi baz danych jest rozczarowaniem. Base trudno nazwać alternatywą dla Accessa, ponieważ nie istnieje dla niego język programowania o możliwościach, a zwłaszcza wygodzie choćby zbliżonej do Visual Basic for Applications Microsoftu. StarOffice (już od wersji 6.0) korzysta z formatu plików XML, jednak nie wiadomo czy wymiana plików z Microsoft Office 2003 będzie możliwa. Jako wadę można też traktować brak polskiej wersji językowej, choć spolszczenie pakietu to tylko kwestia czasu.

Microsoft rzuca wyzwanie

Microsoft tymczasem podnosi poprzeczkę. Najnowsza wersja Microsoft Office System 2003 zawiera komponenty serwera SharePoint i pozwala na budowanie firmowego systemu zarządzania dokumentami "prosto z pudełka". Żaden z wymienionych wcześniej pakietów nie obsługuje także innych nowości Office System 2003, np. mechanizmów IRM (Information Rights Management) określających poziomy praw dostępu do dokumentów (prawa do podglądu, wydruku, zmiany), podobnych do tych, jakie stosują narzędzia Adobe do zabezpieczania plików PDF. Microsoft Office 2003 nie ma również konkurencji, jeśli chodzi o obsługę makr pisanych za pomocą języków infrastruktury .Net.

Żaden z alternatywnych pakietów nie zapewnia pełnej funkcjonalności Microsoft Office - ani samodzielnie, ani nawet w powiązaniu ze specjalizowanymi programami zewnętrznymi, za które, co nierzadko uchodzi uwagi, trzeba dodatkowo zapłacić.


TOP 200