Alternatywne sposoby sterowania komputerem

Mysz i klawiatura to - wydawałoby się - nieodłączne elementy komputera. Można się jednak bez nich obejść. Do sterowania pecetem wystarczy głos, gesty rąk, dotyk, a nawet myśli. Pojawiające się coraz częściej technologie jutra, które przedstawiamy w tym artykule, mają szansę całkowicie zmienić podejście do pracy z pecetem.

Producenci dążą do uczłowieczenia komputera od momentu pojawienia się pierwszego peceta. Od niedawna jednak komputer przestał być tylko skrzynką, która przyjmuje polecenia wydawane za pomocą klawiatury i myszy. Na rynku pojawiły się ekrany i panele dotykowe, reagujące na gesty i technologie sterowania wykorzystujące mowę.

Wszystkie te rozwiązania zapowiadają się interesująco i mają realne szanse na sukces, choć sceptycy twierdzą, że w wielu zastosowaniach klawiatura i mysz są nie do zastąpienia. Wymachiwanie rękami, wytężanie umysłu czy stukanie palcami w ekrany jest na dłuższą metę męczące. Pomysłodawcy nowych interfejsów muszą także przekonać użytkowników do zmiany przyzwyczajeń.

Zobacz również:

  • Android 14 wprowadzi nowe gesty systemowe

Sterowanie dotykiem

Programy do pobrania:
Najpopularniejszym typem komputerów kontrolowanych za pomocą palców jest tablet PC. Sterowanie nim polega, oczywiście, na przesuwaniu palcami po dotykowym ekranie. Aby ta technologia funkcjonowała, potrzebny jest też odpowiedni system operacyjny. Obsługa technologii Multi-Touch, która pozwala w ten sposób sterować komputerem, została wbudowana na przykład w Windows 7 i przeznaczona głównie do obsługi multimedialnej części systemu, m.in. Media Center i Windows Media Playera. Działa jednak także na pulpicie - po przyciśnięciu palcem ikony na pasku zadań i pociągnięciu go do góry rozwinie się menu, w którym znajdują się opcje dotyczące danego programu. Podobnie funkcjonuje pasek Internet Explorera.

Alternatywne sposoby sterowania komputerem

Multi-Touch przeznaczony jest w Windows 7 głównie do obsługi multimedialnej części systemu: m.in. Media Center i Windows Media Playera.

Udoskonalona obsługa gestów wykonywanych na ekranie dotykowym jest też jedną z nowości w Mac OS X 10.6. Możliwości systemu zostały poszerzone na przykład o machnięcie służące do nawigacji między witrynami WWW czy tak zwane szczypanie (przesuwanie palcem wskazującym i kciukiem od zewnątrz do środka, tak żeby palce się zetknęły) do powiększania i pomniejszania elementów.

Podobną technologię znajdziesz w najnowszych laptopach Apple’a. Firma wyposażyła ich panele dotykowe w funkcje Multi-Touch znane m.in. z iPhone'a. Multidotykowy panel rozpoznaje na przykład gest szczypania czy też machnięcie.

Polecenia głosowe

Alternatywne sposoby sterowania komputerem

Tablety i sterowanie dotykiem upowszechniło się na przykład wśród grafików komputerowych.

Wraz z Vistą zadebiutował nowy mechanizm rozpoznawania mowy, który upraszcza pracę z komputerem. W Polsce technologia ta się jednak nie przyjęła, nie obsługuje bowiem języka polskiego. Natomiast osoby, które znają angielski i korzystają z anglojęzycznych wersji systemu oraz pakietu Office oprócz sterowania Windows mogą też nauczyć Worda 2007, aby pisał to, co mówi się do mikrofonu (tylko w języku angielskim). Do obsługi tej technologii przeznaczone zostało narzędzie Speech Recognition Macros. Dodatek adresowany jest jednak do zaawansowanych użytkowników komputerów, bo wymaga umiejętności programistycznych.

Funkcje rozpoznawania mowy ma zawierać też najnowsza wersja Office’a. Niestety, nadal język polski nie będzie w niej obsługiwany, brak bowiem technologii rozpoznawania polskiej mowy, nikt też nad nią nie pracuje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200