Alternatywa dla UMTS

Siemens podpisał umowę z Flarion Technologies na temat wprowadzenia do swojej oferty produktów działających w opracowanej przez tą firmę technologii Flash-OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing).

Zgodnie z podpisaną umowa Flarion Technologies stworzy urządzenia działające na częstotliwości 450 MHz zgodnie ze specyfikacją Siemensa. Pierwsze produkty powinny się pojawić w drugim kwartale przyszłego roku.

Nowe urządzenia są tworzone z myślą o operatorach, którzy nie posiadają licencji UMTS, a wciąż kontrolując pasmo dawnej analogowej telefonii komórkowej. Rozwiązanie zaproponowane przez Siemensa umożliwia im wprowadzenie do swojej oferty, stosunkowo niewielkim kosztem, szerokopasmowego łącza.

Flash-OFDM to technologia przesyłania danych w sieciach komórkowych. Umożliwia korzystanie z łącza o przepływności downlink: 1-1,5 Mb/s, uplink: 300-500 Kb/s nawet w czasie podróżowania z prędkością do 250 km/h. Kilka firm już testuje technologię Flash-OFDM, są to między innymi Vodafone, T-Mobile, Nexel Communications.

Według Siemensa nowa technologia ma uzupełnić dotychczasową ofertę firmy związaną z szerokopasmowymi rozwiązaniami, w której znajdują się już WiMAX i HSDPA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200