Alternatywa dla NT

Popularny serwer Apache doczekał się swojej wersji na Windows NT.

Popularny serwer Apache doczekał się swojej wersji na Windows NT.

W serwerach WWW można przebierać - od prostych rozwiązań mało wymagających pod względem sprzętowym do solidnych programów potrafiących obsłużyć jednocześnie wiele tysięcy użytkowników. Serwery Apache stanowią rozsądny kompromis - ich wymagania sprzętowe nie są zbyt duże, a zarazem wydajność jest zupełnie przyzwoita. Te cechy w połączeniu z atrakcyjnym sposobem ich dystrybucji sprawiają, że produkty Apache są niekwestionowanym liderem na rynku serwerów WWW (ok. 50% udziału). Apache to produkty przygotowane przez grupę wolontariuszy i oferowane za darmo. Do tej pory serwery te działały jedynie w systemach unixowych. Grupa AHSP, tworzona przez programistów rozbudowujących Apache, postanowiła przenieść Apache (a konkretnie jego wersję 1.3) do środowiska Windows NT. Produkt jest już dostępny - na razie jedynie w wersji beta.

Konkurencja darmowych

Apache oczywiście nie jest jedynym serwerem WWW oferowanym bezpłatnie - w przypadku systemu Windows NT każdy jego użytkownik otrzymuje gratis Information Server. Istotną przewagą serwerów Apache jest możliwość uzyskania kodu źródłowego, który można modyfikować tworząc własną wersję serwera WWW, wyposażoną w dodatkowe funkcje, potrzebne danemu użytkownikowi. Tego zapewne nigdy nie zaoferuje ani Microsoft, ani Netscape. Taka możliwość znacznie podnosi użyteczność danego produktu i buduje społeczność jego użytkowników.

Wsparcie zewnętrzne

Apache znany był z dość dużej prędkości działania (w sytu- acjach, gdy nie jest przeciążony nadmierną liczbą użytkowników). Nie inaczej jest także na platformie Windows NT. W wersji na ten system Apache obsługuje specyfikację ISAPI (Microsoft Internet Server API). Teoretycznie wystarczą te same pliki ISAPI.DLL, ale w praktyce okazuje się, że Apache nie obsługuje filtrów ISAPI i przy każdym wywołaniu ISAPI serwer musi ładować odpowiedni moduł.

Apache może także funkcjonować jako serwer proxy, również przy pełnieniu zadań rozmieszczania zawartości stron WWW w pamięci buforowej (cache).

Produkt, niestety, nie obsługuje komponentów ActiveX ani Active Server Pages, ale mają się pojawić dodatkowe programy współpracujące z serwerem Apache, oferujące te możliwości (podobnie jak rozwiązania obsługujące Javę - Apache JServ zbudowany na bazie Java Development Kit).

Instalacja programu jest szybka i bezproblemowa (najpierw trzeba ściągnąć plik ok. 800 KB bez kodu źródłowego). Program instalacyjny zajmuje się jedynie rozpakowaniem archiwum i skopiowaniem plików na dysk twardy. Użytkownik sam musi uruchomić serwer jako nową usługę w Windows NT. Apache nie ma graficznego narzędzia konfiguracyjnego (choć przygotowują je niezależni producenci oprogramowania) - pozostaje więc posłużenie się edytorem tekstowym.

Gotowa wersja serwera Apache na system Windows NT powinna być dostępna od kwietnia br.

--------------------------------------------------------------------------------

Na podstawie InfoWorld oprac. peg

Apache Web Server for NT 1.3 beta

Apache HTTP Server Project -http://www.apache.org

Obsługiwane platformy: Windows NT, Unix, Macintosh, OS/2

Cena: Produkt dostępny za darmo


TOP 200