Alternatywa dla .NET

Intel oraz HP poinformowały wczoraj, że zamierzają wspierać projekt o nazwie Mono. Jego celem jest stworzenie środowiska programistycznego, które byłoby alternatywą dla platformy .NET Microsoftu. Mono ma opierać się na Linuksie.

Intel oraz HP poinformowały wczoraj, że zamierzają wspierać projekt o nazwie Mono. Jego celem jest stworzenie środowiska programistycznego, które byłoby alternatywą dla platformy .NET Microsoftu. Mono ma opierać się na Linuksie. Podobną inicjatywę rozwija Sun Microssystems - Sun Open Net Environment (ONE) jest architekturą służącą do tworzenia i wdrażania usług internetowych, określanych przez producenta mianem Smart Services (usług inteligentnych).

Projekt Mono zainicjowany został przez firmę Ximian. Jego głównym założeniem jest stworzenie środowiska programistycznego, umożliwiającego developerom pisanie programów, które uruchamiane będą na systemach Linux oraz Unix (platforma .NET ma działać w oparciu o programy Microsoftu).

Zobacz również:

  • To rozwiązanie ułatwia zadanie instalowania Linuksa na komputerach z Windows 11
  • Ta linuksowa dystrybucja została uznana za „cyfrowe dobro publiczne”

Mono realizowany ma być na zasadzie "open source" - to znaczy, że każdy programista będzie mógł dowolnie wykorzystywać i modyfikować kod źródłowy programu. Założeniem jest jednak, że wszystkie zmiany dokonywane przez działających w ramach Mono programistów, muszą być publikowane w Internecie.

***

Powstaje alternatywa dla .NET

Sun przedstawił nową strategię internetową

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200