Alternatywa dla MS Office?

Lotus zapowiedział wprowadzenie pakietu aplikacji biurowych eSuite napisanego w Javie.

Lotus zapowiedział wprowadzenie pakietu aplikacji biurowych eSuite napisanego w Javie.

Ponad 10 lat temu Lotus Development stworzył najpopularniejszy na rynku arkusz kalkulacyjny 1-2-3. Od tego czasu firma utraciła swoją pozycję na rynku aplikacji biurowych na rzecz produktów Microsoftu. W styczniu przyszłego roku dostępny będzie nowy pakiet aplikacji biurowych Lotusa - eSuite WorkPlace, znany wcześniej jako Kona. Od dostępnych na rynku rozwiązań odróżnia go to, że w całości przygotowano go w języku Java i może pracować na dowolnym urządzeniu wyposażonym w maszynę wirtualną Javy. Nowy pakiet zgodziły się już licencjonować od Lotusa takie firmy, jak Oracle, Sun Microsystems, IBM i Novell. Poparcie zadeklarował także Netscape.

W dwóch pudełkach

Lotus wprowadzi na rynek dwie wersje pakietu eSuite. Pierwsza z nich - eSuite WorkPlace - będzie przeznaczona dla biurowych użytkowników i ma oferować podstawowe aplikacje, takie jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, pakiet prezentacyjny, przeglądarka WWW, klient poczty elektronicznej, przeglądarka do różnego rodzaju plików, terminarz z książką adresową oraz emulator terminali 3270 i 5250. Pakiet ten ma kosztować ok. 50 USD.

Druga wersja – eSuite DevPack - będzie zawierać ponadto Lotus InfoBus, oferujący mechanizm dynamicznego współdzielenia danych między różnymi appletami Javy, a także mechanizm wymiany informacji między klientem a bazami danych rezydującymi na serwerach. Pakiet wyposażony jest także w możliwość modyfikowania wyglądu aplikacji eSuite WorkPlace, tak by najbardziej pasowały one do specyfiki pracy wykonywanej w danej firmie. eSuite DevPack kosztować będzie ok. 1500 USD za licencję dla serwera jednoprocesorowego.

Same korzyści

Aplikacje wchodzące w skład pakietu eSuite to w rzeczywistości komponenty w pełni zgodne ze specyfikacją JavaBeans. Oznacza to, że mogą one pracować na dowolnych urządzeniach, wyposażonych w maszynę wirtualną Javy – zarówno PC, jak i komputerach sieciowych (NC), Macinstosh i stacjach unixowych. Użytkownik na każdej platformie otrzymuje ten sam interfejs graficzny i te same możliwości.

Istotną różnicą między pakietem Lotusa a standardowymi pakietami biurowymi jest to, że w całości przechowywany jest on na serwerze. Tylko w chwili gdy użytkownik uruchamia aplikację, kopiowana jest ona do pamięci stacji klienckiej, gdzie od razu jest uruchamiana. Rozwiązanie to ułatwia zarządzanie aplikacjami w firmie, ich aktualizacją itp.

Aplikacje pisane w Javie mają od 500 do 650 KB. Największa aplikacja wchodząca w skład eSuite ma ok. 1 MB. Najnowszy Office Microsoftu to ponad 100 MB.

Strategiczne porozumienia

eSuite jest pierwszym pakietem aplikacji biurowych w Javie, który wywołał tak ogromne zainteresowanie na rynku. Pakiet licencjonować będzie zarówno Oracle, który ma oferować go opcjonalnie użytkownikom pakietu Oracle InterOffice, jak też jego oddział Network Computer (NCI) odpowiedzialny za produkcję komputerów sieciowych. Podobną deklarację złożył także IBM, właściciel Lotusa, który będzie dostarczać eSuite ze wszystkimi komputerami Network Station Series 1000.

eSuite będzie także podstawą opracowywanego przez firmy Sun, Netscape, IBM i Oracle standardu Webtop – specyfikacji, która ma określać wspólny wygląd i sposób pracy aplikacji przygotowywanych w Javie. Pierwszą generację tego standardu ma stanowić pakiet eSuite oraz przeglądarka Hot Java firmy Sun, która w dalszym etapie zostanie zastąpiona przeglądarką Javagator Netscape’a, napisaną w całości w Javie.

Mieszane opinie

Czy zestaw aplikacji eSuite ma szansę powodzenia na rynku zdominowanym obecnie przez produkt Microsoftu? Z jednej strony Java nie uzyskała jeszcze „masy krytycznej” pozwalającej marzyć jej twórcom o szerokiej implementacji w firmach, a analogiczny pakiet aplikacji firmy okazał się całkowitym niepowodzeniem. Z drugiej zaś jeszcze nigdy pakietu aplikacji biurowych nie poparło tak wielu producentów.

Analitycy powstrzymują się na razie od komentarzy. Zastanawiają się tylko, czy szerokie poparcie dla eSuite ze stron firm, takich jak Oracle, Sun i IBM nie jest oddźwiękiem ostatnich wydarzeń dotyczących podejrzeń o nieuczciwą konkurencję oraz celową niezgodność produktów Microsoftu ze standardem Java.


TOP 200