AltaVista w sieci telekomunikacji

Oprogramowanie AltaVista będzie wykorzystywane przez Telekomunikację Polską S.A.

Oprogramowanie AltaVista będzie wykorzystywane przez Telekomunikację Polską S.A.

Otwarcie w sieci TPNet, należącej do Telekomunikacji Polskiej S.A., internetowego serwisu wyszukiwawczego, opartego na mechanizmie AltaVista Search, jest jednym z punktów porozumienia podpisanego przez państwowego operatora i Digital Equipment Polska. Obie firmy zobowiązały się do wspólnego promowania swoich usług i produktów internetowych. TP S.A. ma wykorzystywać w swojej sieci także inne aplikacje z rodziny AltaVista. Pod koniec ub.r. Telekomunikacja podpisała umowę o współpracy w zakresie rozwiązań dla Internetu z Microsoftem.

"Żadne z porozumień o współpracy w zakresie rozwiązań internetowych nie ma charakteru wyłączności" - mówi Jarosław Kępkowicz z Centrum Systemów Teleinformatycznych TP SA.

AltaVista to rodzina oprogramowania, tworzonego przez firmę o tej samej nazwie. Firma, należąca do Digital Equipment, zajmuje się tworzeniem internetowego i intranetowego oprogramowania dla klientów korporacyjnych. Przedstawiciele Digital Polska i TP S.A. nie ujawnili jakie aplikacje AltaVista (poza Search) będą wykorzystywane w sieci TPNet. Prawdopodobnie Telekomunikacja będzie korzystać z AltaVista Firewall, służącego do zabezpieczania sieci lokalnych, podłączonych do Internetu, i AltaVista Tunel, umożliwiającego tworzenie wydzielonych kanałów komunikacyjnych między sieciami wewnętrznymi na bazie Internetu.

Według przedstawicieli TP S.A., na otwarcie polskiego serwisu wyszukiwawczego AltaVista trzeba będzie jeszcze poczekać co najmniej kilka miesięcy. Digital zamierza dokonać lokalizacji nie tylko samego interfejsu użytkownika, ale rozwiązać problem wyszukiwania przybliżonego, uwzględniającego polskie znaki diakrytyczne. Polska AltaVista będzie zawierała zarówno kopie plików indeksowych, wgrywanych z międzynarodowego serwisu, jak i sama przeszukiwała polską sieć. Jak podkreślają przedstawiciele obu firm, serwis trzeba będzie wyposażyć, tak aby nie powtórzyła się sytuacja z grudnia 1995 r., kiedy po trzech dniach jego działania, na skutek niespodziewanej popularności, Digital zmuszony był w pośpiechu dokonać rozbudowy bazy sprzętowej. Obecnie międzynarodowy serwis AltaVisty obsługuje dziesięć serwerów, z których każdy ma 10 procesorów Alpha i 10 GB pamięci dyskowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200