Alphabet wydziela grupę Sandbox od obliczeń kwantowych. Zyska większą niezależność
-
- 25.03.2022, godz. 10:22
Sandbox będzie rozwijana dalej jako biznes od obliczeń kwantowych, ale już bez "parasola" spółki-matki, jaką był Alphabet (Google). Jako niezależna firma zyska więcej możliwości?

Sandbox - obliczenia kwantowe /Fot. Shutterstock
Alphabet ujawnil, że przekształca swoją grupę technologii kwantowych Sandbox w niezależną firmę. Sandbox funkcjonowała już jako odrębna grupa, poza działem Moonshot X, od prawie dwóch lat. Została uruchomiona w 2016 r. przez Jacka Hidarego.
Obecnie Sandbox zatrudnia 55 osób i ma główną siedzibę w Kalifornii. Hidary pozostaje na stanowisku dyrektora generalnego, a od momentu powstania firma przyciągnęła już kilku znanych inwestorów. Jednym z nich jest nawet były prezes Google'a, Eric Schmidt, który obejmie teraz również stanowisko prezesa w Sandbox. Inni inwestorzy to Breyer Capital, TIME Ventures, T. Rowe Price oraz miliarder Thomas Tull.
Zobacz również:
- Popularne smartfony z groźną luką w zabezpieczeniach [AKTUALIZACJA]
- Stworzono chip dla komputerów kwantowych działający w ultraniskiej temperaturze
Sprawdź: Komputer kwantowy
Wśród klientów Sandbox znajdziemy m.in. Softbank Mobile, Vodafone czy Mount Sinai Health System. Spółka będzie działać pod adresem sandboxquantum.com. Na razie strona jest w zasadzie pusta.
Warto dodać, że Google ma podobno również inny zespół zajmujący się obliczeniami kwantowymi. Firma ma laboratorium komputerów kwantowych, w którym mieści się komercyjne urządzenie kwantowe o pojemności 1 miliona kubitów.
Sandbox to z kolei firma, która wydaje się być skoncentrowana przede wszystkim na oprogramowaniu niż na sprzęcie. Hidary mówił już podczas jednej z konferencji, że "sprzęt jest bardzo interesujący, ale tak naprawdę to oprogramowanie generuje większość wartości w sektorze kwantowym".
Zobacz: iPad Air 2022
Trudno natomiast na razie jasno stwierdzić, co konkretnie zapewnia Sandbox swoim klientom. Nieoficjalnie mówi się, że jest to firma, która bada "przecięcie fizyki i sztucznej inteligencji".