AlphaServer ES45

Do serwerów linii Alpha dołączył ostatnio nowy model - AlphaServer ES45.

Compaq ma w swojej ofercie serwery oparte na trzech rodzinach procesorów. Największą popularnością cieszą się urządzenia wyposażone w procesory Intela (system Windows, linia ProLiant). Dwie pozostałe platformy to serwery oparte na procesorach MIPS (NonStop Himalaya, wieloprocesorowe serwery - do 4000 układów CPU - oparte na architekturze przetwarzania równoległego) i serwery linii AlphaServer (system Unix, komputery wyposażone w procesory Alpha, architektura RISC). I właśnie do serwerów linii Alpha dołączył ostatnio nowy model - AlphaServer ES45.

Compaq oferuje trzy rodziny serwerów linii Alpha: GS Series (silne, najwyższej klasy, do 32 procesorów), ES Series (określane przez Compaqa jako serwery klasy średniej, oferujące możliwości charakteryzujące systemy typu "mainframe", do 4 procesorów) i DS Series (klasy podstawowej, do 2 procesorów). W zakresie ES Series Compaq miał w swojej ofercie jeden model oznaczony symbolem ES40 (procesory 833 lub 667 MHz). Obecnie można już kupić serwer ES45, w którym zastosowano 64-bitowy procesor 1 GHz (Alpha EV68).

Zobacz również:

  • Powstał serwer klasy „edge computing” nadający się do obsługiwania aplikacji wspierających sztuczną inteligencję

Compaq twierdzi, że jest to obecnie jeden z najbardziej wydajnych serwerów klasy średniej. ES45, w którym można zainstalować do czterech 64-bitowych procesorów Alpha 1 GHz, jest oferowany z systemami operacyjnymi Tru64 Unix (z oprogramowaniem TruCluster Servers), OpenVMS lub Linux. Serwer jest dostępny w trzech wersjach: wieża (maks. pojemność wewnętrznej pamięci masowej 437 GB), komputer podestowy (maks. pojemność wewnętrznej pamięci masowej 1,5 TB) i do instalowania w szafie (wysokość 8U, maks. pojemność wewnętrznej pamięci masowej 3 TB).

Maksymalna pojemność pamięci RAM obsługiwanej przez model ES45 wynosi 32 GB, a maks. przepustowość kanałów I/O 1,86 GB/s. Serwer wykorzystuje zaawansowaną technologię krzyżowego przełączania danych i jest wyposażony w cztery magistrale PCI (trzy 64-bitowe 66 MHz i jedna 64-bitowa 33 MHz). Compaq instaluje w ES45 dziesięć 64-bitowych gniazd PCI, z czego 7 pracuje w trybie "hot swapping".

Dodatkowo Compaq wprowadził na rynek system AlphaServer SC45. Jest to skalowalny model superkomputera oparty na serwerze ES45. AlphaServer ES45 jest przeznaczony dla użytkowników działających w dziedzinach, takich jak: wymagające obliczenia naukowo-techniczne, telekomunikacja i biznes elektroniczny.

Więcej informacji o ES45: www.compaq.com/alphaserver/es45.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200