Alcatel rozszerza funkcje OADM

Alcatel wspólnie z Tropical Networks rozpoczął instalacje rekonfigurowanych multiplekserów ROADM (Reconfigurable Optical Add Drop Multiplexers) w metropolitalnych sieciach optycznych o zasięgu do 600 km.

Zdalnie rekonfigurowane multipleksery klasy ROADM umożliwiają operatorom telekomunikacyjnym korygowanie przepływności optycznych sieci szerokopasmowych - przez ich elastyczne dostosowywanie do bieżących potrzeb użytkowników - bez konieczności manualnego operowania w węzłach szkieletowych sieci optycznej. Pierwszy pokaz zdalnego rekonfigurowania sieci z multiplekserami optycznymi klasy ADM firmy Alcatel i Tropical Networks zademonstrowały na targach telekomunikacyjnych Supercomm 2004 w Chicago.

Do podstawowych funkcji multiplekserów ROADM należą: możliwość zdalnej rekonfiguracji długości fal optycznych w pasmie 32 x 10 Gb/s oferowanym w systemie Metro Span, optymalizacja szerokości pasma transportowego do potrzeb konkretnych aplikacji w sieci oraz bieżące monitorowanie przepływności infrastruktury optycznej (bez konwersji O/E) w metropoliach.

Instalacja multiplekserów ROADM w metropolitalnym systemie komunikacyjnym 1696 Metro Span (Alcatel) pozwala zdalnie nadzorować funkcjonowanie sieci transportowej w zasięgu do 370 mil (600 km) i optymalnie zredukować koszty transportu optycznego w sieciach wykonanych w technologiach DWDM (Dense WDM). Za pomocą systemu Metro Span operatorzy mogą konfigurować lub adaptować przepływność sieci optycznych, dostosowując je do aplikacji o zmiennych wymaganiach. Należą do nich takie usługi jak "potrójna gra" (triple play - obejmująca jednoczesny przekaz głosu, danych i obrazu, usprawnianie dostępu do archiwalnych baz danych (storage), adaptacja przepływności w sieciach ethernetowych czy obsługa produktów mobilnych trzeciej generacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200