Alcatel-Lucent zbudował pierwszą na świecie sieć DSL opartą na technologii G.fast

Alcatel-Lucent i austriacka firma telekomunikacyjna Telekom zbudowały i testują pierwszą na świecie szerokopasmową sieć dostępową (opartą na istniejącym okablowaniu miedzianym), wykorzystującą gigabitową technologię G.fast.

Inżynierowie od dawna pracują nad różnego rodzaju technologiami, które znajdują zastosowanie na tzw. "ostatniej mili". Pozwalają one znacznie zwiększyć przepustowość szerokopasmowych połączeń dostępowych opartych na istniejącym już okablowaniu telefonicznym. Właściwie G.fast trudno jest zaliczyć do technologii “ostatniej mili", ponieważ pozwala ona budować co prawda bardzo szybkie, ale znacznie krótsze połączenia, nie dłuższe niż 100 metrów.

Są to tak szybkie połączenia, że mogą nawet rywalizować ze światłowodami. Próby przeprowadzone przez Alcatel-Lucent wykazały, że połączenie G.fast mające długość 70 metrów (zbudowane z pojedynczego kabla miedzianego dobrej jakości) ma przepustowość 1,1 Gb/s, a przez połączenie G.fast dłuższe o 30 metrów (100 metrów) dane można przesyłać z szybkością 800 Mb/s. Połączenie G.fast oparte na starszym okablowaniu, mające długość 100 metrów, ma przepustowość 500 Mb/s.

Po zastosowaniu technologii wektorowania, połączenie G.fast może się składać z wielu miedzianych linii i dane można przesyłać przez nie jednocześnie. To właśnie dzięki wektorowaniu inżynierom udało się też zwiększyć przepustowość połączeń opartych na starszej technologii VDSL2 do 100 Mb/s. Połączenie takie może mieć długość 400 metrów i jego istotnym elementem jest układ, który likwiduje przesłuchy występujące między poszczególnymi parami miedzianych przewodów.

Alcatel-Lucent nie jest jedyną firmą pracującą nad połączeniami G.fast. Inni dostawcy szerokopasmowych połączeń dostępowych opartych na miedzi (w tym np.Huawei) również sprawdzają, czy warto inwestować w tę technologię. Oczekuje się, że standard G.fast zostanie ratyfikowany w 2014 roku, pierwsze chipsety obsługujące tę technologią zaczną schodzić z taśm produkcyjnych w 2016 roku, a pierwsze komercyjne rozwiązania (nie wspierające jeszcze technologii wektorowania) trafią do rąk użytkowników w 2016 r.

Specjaliści przewidują, że przyszłość należy do hybrydowych sieci dostępowych, w których dłuższe odcinki będą budowane ze światłowodów, a krótsze (obsługujące bezpośrednio stację końcową) będą korzystać z istniejącego okablowania miedzianego i technologii G.fast.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200