Alcatel-Lucent zbudował pierwszą na świecie sieć DSL opartą na technologii G.fast
-
- Janusz Chustecki,
-
- IDG News Service,
- 03.07.2013, godz. 09:28
Alcatel-Lucent i austriacka firma telekomunikacyjna Telekom zbudowały i testują pierwszą na świecie szerokopasmową sieć dostępową (opartą na istniejącym okablowaniu miedzianym), wykorzystującą gigabitową technologię G.fast.

Przeczytaj też:
Są to tak szybkie połączenia, że mogą nawet rywalizować ze światłowodami. Próby przeprowadzone przez Alcatel-Lucent wykazały, że połączenie G.fast mające długość 70 metrów (zbudowane z pojedynczego kabla miedzianego dobrej jakości) ma przepustowość 1,1 Gb/s, a przez połączenie G.fast dłuższe o 30 metrów (100 metrów) dane można przesyłać z szybkością 800 Mb/s. Połączenie G.fast oparte na starszym okablowaniu, mające długość 100 metrów, ma przepustowość 500 Mb/s.
Po zastosowaniu technologii wektorowania, połączenie G.fast może się składać z wielu miedzianych linii i dane można przesyłać przez nie jednocześnie. To właśnie dzięki wektorowaniu inżynierom udało się też zwiększyć przepustowość połączeń opartych na starszej technologii VDSL2 do 100 Mb/s. Połączenie takie może mieć długość 400 metrów i jego istotnym elementem jest układ, który likwiduje przesłuchy występujące między poszczególnymi parami miedzianych przewodów.
Alcatel-Lucent nie jest jedyną firmą pracującą nad połączeniami G.fast. Inni dostawcy szerokopasmowych połączeń dostępowych opartych na miedzi (w tym np.Huawei) również sprawdzają, czy warto inwestować w tę technologię. Oczekuje się, że standard G.fast zostanie ratyfikowany w 2014 roku, pierwsze chipsety obsługujące tę technologią zaczną schodzić z taśm produkcyjnych w 2016 roku, a pierwsze komercyjne rozwiązania (nie wspierające jeszcze technologii wektorowania) trafią do rąk użytkowników w 2016 r.
Specjaliści przewidują, że przyszłość należy do hybrydowych sieci dostępowych, w których dłuższe odcinki będą budowane ze światłowodów, a krótsze (obsługujące bezpośrednio stację końcową) będą korzystać z istniejącego okablowania miedzianego i technologii G.fast.