Alcatel-Lucent sprzeda część firmy produkującą rozwiązania dla przedsiębiorstw?

Alcatel-Lucent planuje sprzedać część swojego biznesu produkującą rozwiązania klasy "enterprise" (takie jak przełączniki Ethernet, telefonia IP oraz systemy contact center). Firma chce w ten poprawić swoją sytuację finansową dzięki skoncentrowaniu swojej uwagi wyłącznie na rozwiązaniach adresowanych do operatorów.

Według agencji prasowej Reuters wartość takiej transakcji może wynieść 1,2 mld USD, a wśród potencjalnych nabywców wymienia się takie koncerny, jak Cisco, HP, Avaya oraz inwestorów PE (private equity), takich jak Gores Group. Jak podają dobrze poinformowane źródła, Alcatel-Lucent ma się spotkać jeszcze w tygodniu w San Francisco w potencjalnymi nabywcami części jego biznesu. Firma jak dotąd nie komentuje tych doniesień.

Według agencji Reuters największe szanse na przejęcie części biznesu Alcatel-Lucent ma Siemens Enterprise Communications (SEN), w której 51% udziałów posiada Gores. SEN i Gores przejęli w 2008 r. firmę Enterasys, znanego dostawcę przełączników klasy "enterprise".

Korporacja Alcatel-Lucent powstała w 2006 r. w momencie utworzenia przez francuską firmę Alcatel fuzji z amerykańskim dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego Lucentem. Od tego momentu Alcatel-Lucent przeżywa kłopoty finansowe i jej wartość znacznie spadła.

Jak podaje Dell'Oro Group, udział firmy Alcatel-Lucent w rynku przełączników Ethernet (którego wartość szacuje się na 18,7 mld USD) nie przekroczył w ostatnich trzech lat progu 1,5% (co plasuje ją na ósmym lub dziewiątym miejscu). Prym na tym rynku wiedzie Cisco (70% udziału w rynku), a drugie miejsce zajmuje HP (10%). Nieco lepszym wynikiem firma może się pochwalić na rynku telefonii dla przedsiębiorstw. W 2010 r. zajęła na tym rynku czwarte miejsce, mając w nim udział w wysokości 8,9%, choć i tu Alcatel-Lucent odnotował spadek (w 2008 miał 9,9%), podczas gdy Avaya, Cisco a nawet będący na 5 miescu NEC odnotowały wzrost.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200