Alcatel-Lucent prezentuje produkty do budowania sieci LTE

Alcatel-Lucent zaprezentował na targach CTIA rozwiązanie Evolved Packet Core (EPC). Jest to produkt przeznaczony dla operatorów sieci komórkowych (zestaw składajacy się z wielu komponentów), który pozwala zbudować bezprzewodową sieć opartą na technologii LTE (Long-Term Evolution).

Alcatel-Lucent wstrzymał pod koniec zeszłego roku prace nad technologią WiMAX, stawiając właśnie na LTE (pisaliśmy o tym tutaj). Tak jak sieci WiMAX, sieci LTE bazują również na protokole IP (Internet Protocol) i obsługują cały ruch (w tym głos), transmitując wszystkie dane jako pakiety.

Pakietowe sieci LTE pracują tak szybko, że korzystający z ich usług użytkownicy mogą rozmawiać (głos jest wtedy obsługiwany przez technologię VoiP) i przeglądać np. w tym samym czasie strony WWW. W sieciach 3G rozmowa jest obsługiwana przez połączenie oparte na tradycyjnej technologii, a tylko dane są transmitowane przez oddzielne połączenie wykorzystujące technologię przełączania pakietów.

Zobacz również:

Alcatel-Lucent prezentuje produkty do budowania sieci LTE
Głównym elementem rozwiązania EPC jest Service Router 7750 (zdjęcie obok). Jest to ten sam router, który Alcatel stosuje w szerokopasmowych, kablowych sieciach dostępowych. Alcatel instaluje w routerze dwa dodatkowe moduły, które obsługują połączenia bezprzewodowe. Są to moduły Serving Gateway i Packet Data Network Gateway. Do tego dochodzą dwa dodatkowe urządzenia zarządzające całym środowiskiem LTE: MME (Mobile Management Entity) i DSC (Dynamic Services Gateway).

Alcatel-Lucent zapowiada, że pierwsze testowe instalacje oparte na rozwiązaniu EPC powstaną jeszcze w tym roku, a komercyjny produkt będzie gotowy na początku 2010 r.


TOP 200