Aktywne strony pod Unixem

Dzięki ChiliASP wykorzystanie technologii ASP nie musi być ograniczone do platformy Microsoftu.

Dzięki ChiliASP wykorzystanie technologii ASP nie musi być ograniczone do platformy Microsoftu.

Do największych zalet serwera Internet Information (IIS) Microsoftu należy technologia skryptowa ASP (Active Server Pages). Ułatwia ona przygotowanie interaktywnych serwisów WWW wyposażonych w dynamiczne strony. Niestety, posługiwanie się ASP wiązało się nieodmiennie z koniecznością uruchomienia serwera WWW na platformie Windows NT, co nie wszystkich satysfakcjonuje.

Ślizgiem po Windows

Firma ChiliSoft zakupiła od Microsoftu licencję na ASP i przeniosła tę technologię do systemów operacyjnych AIX i Solaris. Dzięki temu, a konkretnie pakietowi ChiliASP, można korzystać z tej technologii na serwerach IBM i Sun Microsystems.

Każdy, kto korzystał z ASP do budowy zawartości serwisów internetowych, dobrze wie, że technologia ta to znacznie więcej niż możliwość posłużenia się językami skryptowymi JScript i VBScript. Ma ona inne możliwości ściśle związane z cechami środowiska Windows. Producent ChiliASP ominął ich brak w środowisku unixowym, przenosząc do tego środowiska rozwiązania COM, ActiveX, ODBC i ActiveX Data Objects (ADO). Dzięki posłużeniu się implementacją Mainwin COM (firmy Mainsoft), program jest zgodny ze skryptami ASP korzystającymi z takich funkcji, jak FileSystem, Browser Caps i obiektów ADO COM (usprawniającym m.in. interakcję między serwerem WWW a przeglądarką użytkownika).

Do ChiliASP dodano sterowniki ODBC większości popularnych systemów baz danych (oprócz MS SQL - który uruchamiany na Windows NT - pozwala na skorzystanie z oryginalnych sterowników).

Lekko kuleje

Uruchamianie i konfiguracja systemu wymaga znajomości Unixa, lecz nie jest trudna. Wydajność ChiliASP jest zadowalająca. Zapowiedzi producenta, że większość skryptów ASP będzie działała bez potrzeby ich modyfikacji po przeniesieniu w nowe środowisko, także nie należą do czczych przechwałek (również w przypadku obsługi COM i pobierania danych z baz poprzez ODBC). Można jednak mieć zastrzeżenia do pewnego zacofania rozwiązań ChiliASP. Wspiera on jedynie narzędzia skryptowe JScript i VBScript w wersjach 3.0 (na rynku są już dostępne wersje 5.0). Brakuje obsługi serwera MTS (Microsoft Transaction Server), co jest ważne w przypadku bardzo obciążonych aplikacji WWW. ChiliSoft dostarczył bramę pomiędzy środowiskami COM i Java (ChiliBeans), która umożliwia podstawianie klas Javy w skryptach ASP, tak jakby to były obiekty COM. Można wówczas korzystać z rozbudowanych możliwości obsługi Javy zawartych w systemie Solaris.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200