Aktualny ranking popularności języków programowania

Firma Tiobe (specjalizująca się w ocenie jakości oprogramowania) opublikowała listę wymieniającą cieszące się największą popularnością języki programowania (tzw. indeks popularności), zwracając uwagę na język Kotlin, który wdarł się w tym miesiącu przebojem do pierwszej pięćdziesiątki.

Wśród języków, które zyskują ostatnio na popularności, znajdują się takie narzędzia programistyczne, jak R, Hack i Rust.

Tiobe publikuje indeks popularności języków programowania co miesiąc używając specjalnego algorytmu, który rejestruje zapytania dotyczące takiego oprogramowania, kierowane przez informatyków i deweloperów do różnych wyszukiwarek i witryn. Ocenia w ten sposób jaką popularnością cieszy się dany język.

Zobacz również:

Język Kotlin zajmował w poprzednim miesiącu (maj tego roku) 80- tą pozycję i przez miesiąc awansował aż o 37 pozycji, wskakując tym samym do pierwszej pięćdziesiątki. To rzadki przypadek, gdyż nigdy wcześniej żaden język nie zyskiwał tak szybko na popularności.

Język Kotlin został opracowany przez czeskiego producenta oprogramowania JetBrains. Tak jak języki Scala, Clojure czy Groovy, Kotlin wykonuje kompilację na kod JVM, jest więc zgodny z Javą. Ciekawe jest to, że zespół wspierający system Android ogłosił trzy tygodnie temu, że Kotlin staje się oficjalnie trzecim językiem programowania (oprócz Javy i C++) obsługującym Android. To też przyczyniło sile niewątpliwie d tak szybkiego awansu tego języka.

A oto czerwcowa lista popularności języków programowania (pierwsza dziesiątka) opublikowana przez Tiobe: Java (14,493%), C (6,848%), C++ (5,723%), Python (4,333%), C# (3,53%), Visual Basic.Net (3,111%), JavaScript (3,025%), PHP (2,774%), Perl (2,309%) i assembly (2,252%).