Akceptacja standardu WiMAX 2.0 już w marcu br.

W pierwszym kwartale br. zostanie ratyfikowany nowy bezprzewodowy standard WiMAX - 802.16m (znany również pod nazwą WiMAX 2.0). Sieci radiowe pracujące zgodnie z nim będą nie tylko przesyłać dane dużo szybciej niż używane obecnie sieci WiMAX, ale będą też energooszczędne i będą oferować funkcjonalności zapewniające danym dużo większy poziom bezpieczeństwa.

Organizacja ITU-R (International Telecommunication Union - Radiocommunication Sector) zaaprobowała standard IEEE 802.16m na początku br., jako pierwszą prawdziwą technologię 4G RAN (razem z technologią LTE Advanced). Specjaliści przewidują, że prace nad standardem zakończą się w najbliższych tygodniach i zostanie on oficjalnie ratyfikowany w Tajpej (Tajwan) pod koniec I kwartału br.

Od tego momentu dostawcy sieci bezprzewodowych będą mogli przystąpić do produkcji urządzeń radiowych WiMAX opartych na kanałach o szerokości 20 MHz (dwa razy więcej niż szerokość kanałów wykorzystywanych przez sieci WiMAX pracujące zgodnie ze standardem 802.16e). To właśnie głównie dzięki temu parametrowi sieci 802.16m mają pracować tak wydajnie, że będą w stanie teoretycznie przesyłać dane z szybkością do 1 Gb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200