Akceptacja standardu ASI

Jest nadzieja na to, że przełączniki i rutery kolejnej generacji będą tańsze i wydajniejsze, po wstępnej akceptacji specyfikacji ASI (Advanced Switching Interconnect), która nastąpiła 19 stycznia.

Specyfikacja, oparta na technologii PCI Express, została tak zaprojektowana, aby sieć można było budować w podobny sposób jak komputer. Jak wiadomo, komputer składa się z wielu elementów wytwarzanych przez różnych producentów. Elementy te komunikują się używając podobnego "języka". Z sieciami jest inaczej – poszczególne elementy sieciowe są często oparte na technologiach firmowych, które nie są ze sobą zgodne. Specyfikacja ASI powinna to zmienić.

Pierwsze układy scalone ASI powinny być dostępne w 2005 r., a pierwsze produkty oparte na takich układach powinny wejść na rynek rok później.

Zobacz również:

  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?

Możliwość łączenia w jedną sieć wielu różnych urządzeń sieciowych, nie oglądając się na to, kto jest ich producentem, jest kusząca. Na razie to teoria, która już za kilka lat stanie się rzeczywistością. Pomocny może tu być inny protokół, nad którym trwają też intensywne prace, który nosi nazwę PI-8. Dzięki temu protokołowi dane będą mogły być szybko wymieniane między obudowami zawierającymi różne urządzenia sieciowe, takie jak pamięci masowe czy serwery kasetowe.

Standard ASI, razem ze specyfikacją ATCA (Advanced Telecom Computing Architecture), która jest używana do projektowania obudów zawierających systemy obliczeniowe i komunikacyjne, będzie odgrywać w przyszłości pierwszoplanową rolę w przemyśle informatycznym. Projektowanie systemów sieciowych będzie wtedy przypominać zabawę z klockami Lego. Klocki będzie można ze sobą łączyć na różne sposoby będąc pewnym, że zbudowany w ten sposób mechanizm czy budynek będzie funkcjonować poprawnie i nie rozpadnie się.

Wiele wskazuje na to, że specyfikacje ASI i ATCA znajdą zastosowanie przede wszystkim przy projektowaniu systemów sieciowych z tzw. dolnej półki. Rozbudowane systemy sieciowe z najwyższej półki będą musiały być projektowane z zastosowaniem tradycyjnych metod, ponieważ pozostanie w nich do rozwiązania problem dotyczący zgodności warstwy programistycznej. Sprzęt może być ze sobą zgodny, ale osiągnąć zgodność oprogramowania w tak złożonych systemach jest dużo trudniej.

Specyfikacja ATCA przyspieszy na pewno rozwój nowych technologii w obszarze serwerów kasetowych. Producenci takich serwerów śledzą bacznie prace nad tą specyfikacją, chcąc oprzeć na niej swoje produkty tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Wszystkie chassis będą wtedy projektowane w oparciu o specyfikacje ATCA, a połączenia międzysieciowe i obsługujące komunikacje między urządzeniami w oparciu o specyfikacje ASI.

ASI nie jest jedynym proponowanym rozwiązaniem w tym obszarze i ma swojego rywala w postaci technologii Serial Rapid I/O. Połączenia obsługujące komunikację między różnymi urządzeniami sieciowymi mogą być też oparte na rozwiązaniu będącą mieszanką dwóch technologii: InfiniBand i Hypertransport. Które z tych rozwiązań zwycięży. Na razie trudno powiedzieć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200