Akceleratory alternatywą w sieciach WAN

Duże firmy niechętnie inwestują w powiększanie przepustowości swoich sieci rozległych - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Forrester Consulting. Dzięki temu powstał duży rynek dla akceleratorów transmisji danych w sieciach WAN.

Forrester Consulting przeprowadził ankietę dotyczącą wpływu wydajności sieci rozległej na możliwość przeprowadzenia operacji Disaster Recovery. Ponad 75% respondentów powiedziało, że w ich firmach należałoby wykonać pracę nad skróceniem czasów procedur Disaster Recovery oraz ograniczenie nieudanych procedur zabezpieczania danych w centrach zapasowych. Grupa ta jako przyczynę problemów wskazała głównie niewystarczają przepustowość łączy sieci rozległych, co ma znaczny wpływ na zdolność do wykonania replikacji czy zdalnego backupu.

Wyniki ankiety pokazały także, że aż 63% ankietowanych firm jest powstrzymywanych przez obecną niewystarczającą przepustowość sieci WAN przed wykonywaniem zdalnego backupu. Jednocześnie 82% wskazało, że zwiększenie przepustowości sieci rozległej byłoby dla nich zadaniem trudnym bądź nieopłacalnym ekonomicznie. Respondenci wskazali, że średnio 21% budżetów IT pokrywa koszty związane z działaniami Disaster Recovery, z czego 26% to koszt replikacji i zdalnych backupów.

Analitycy Forrester Consulting wskazują, że w ten sposób powstaje dość duży rynek dla producentów oferujących rozwiązania do akceleracji ruchu w sieciach rozległych (m.in. takich firm jak Brocade, Cisco Systems, Citrix czy F5). Urządzenia te, stosując metody kompresji danych i eliminując błędy protokołów sieciowych, są w stanie przyspieszyć transmisję danych w sieciach rozległych średnio o kilkaset procent.

Wśród ankietowanych znalazły się 504 firmy (200 z USA i 304 z Europy) zatrudniające ponad 1000 pracowników i dysponujące budżetem IT wahającym się od 1 do 100 mln USD. Szefowie działów IT, projektanci sieci i administratorzy byli pytani o kwestie związane z działaniami Disaster Recovery, włączając w to czasy konieczne do przywrócenia sprawności operacyjnej centrum danych i budżety związane z utrzymaniem łączy pomiędzy podstawowym i zapasowym centrum danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200