Akceleracja WAN – remedium na ciemną stronę chmury

Warstwy wyższe są akcelerowane poprzez zmniejszenie opóźnienia i zwiększenie odporności na gadatliwość, jednak bez ingerencji w strukturę danych. Są tu spotykane szczególne optymalizacje pod kątem konkretnych protokołów (np. MAPI, eMAPI – współdzielenie plików, HTTP – aplikacje Web, VDI – Citrix itp.). optymalizacja aplikacji odbywa się poprzez odczyt z wyprzedzeniem, przechwytywanie ruchu (czyli większość komunikatów zwrotnych obsługiwana jest lokalnie, w komunikacji serwer – akcelerator – bez wychodzenia do sieci). Kolejnym atutem jest też asynchroniczny zapis danych, czyli przejmowanie przez urządzenie odpowiedzialności zapisania danych po stronie serwera i automatyczne zwolnienia klienta z konieczności oczekiwania na zakończenie tego zadania. Ruch do sieci HTTP jest zapamiętywany na poziomie zapytań – przekierowania stron WWW po pierwszym wykryciu są wykonywane od razu na poziomie akceleratora, a pliki graficzne stron mogą być cache’owane z określonym czasem aktualności. Opisywane systemy optymalizacji sieci rozległych mogą niwelować opóźnienia RTT nawet do 700 ms.

Akceleracja WAN – remedium na ciemną stronę chmury

Urządzenia Riverbed Steelhead RiOS7 wspierają współdzielenie streamingu wideo

W kwestii wsparcia dla protokołu UDP szlaki przeciera firma Riverbed uzbrojona w dziarski slogan „Riverbed loves all traffic” i system Packet Mode Optimization, który ma za zadanie wspierać ruch w tym standardzie. UDP wykorzystuje się do transferu głosu, wideo (np. wideokonferencji) wrażliwych na opóźnienia, jak i przesyłania wyjątkowo dużych plików przy backupach i replikacji.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • TikTok z centrami danych w Europie
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Urządzenia Riverbed Steelhead RiOS7 wspierają współdzielenie streamingu wideo. W przypadku gdy kilkadziesiąt stanowisk w oddziale transmituje ten sam strumień wideo, jest on jednokrotnie pobierany przez WAN do urządzenia, a dopiero stamtąd multiplikowany na docelowe stacje robocze. Dzięki temu zasadnicze łącze z siecią rozległą jest obciążane tylko w niezbędnym minimum i pozostaje w nim przestrzeń wystarczająca do przesyłania pozostałej komunikacji. PMO wykrywa i przechwytuje pakiety UDP, a następnie tworzy tunel, którym ten ruch przesyłany jest do urządzenia po drugiej stronie, które rozkodowuje sygnał, odtwarza oryginalny strumień danych i przekazuje go odpowiedniemu odbiorcy.

Przykładowa realna wydajność

Cisco WAVE-8541 może obsługiwać do 150 tys. jednoczesnych połączeń bez utraty jednej sesji. Parę WAVE-8541 połączono bezpośrednim łączem 10Gigabit Ethernet. Podczas 30 minut testu osiągnięto stały poziom 150 tys. połączeń. WAVE-8541 zdołało je obsłużyć bez żadnych problemów, nawet z włączonymi wszystkimi domyślnymi ustawieniami. Szczytowe obciążenie CPU w urządzeniu dla centrów danych (8541) sięgało ok. 51%, a w urządzeniu oddziałowym (294) nigdy nie przekraczało 31%. Appliance WAVE-8541 potrafi wyekspediować do WAN zoptymalizowany ruch o wielkości aż 2 Gb/s. Ruch był mieszanką 50/50 danych skompresowanych i nieskompresowanych. W ten sposób ruch po stronie sieci LAN dochodził do 3,96 Gb/s, a po stronie WAN – do 1,97 Gb/s.

Odnośnie do VoIP, w zastosowaniach telefonicznych na poziomie podstawowym oczekuje się najwyższej jakości i zerowych opóźnień (na które można się zgodzić w przypadku transferu plików czy mocy obliczeniowej). Z uwagi na charakter tej transmisji, nie ma też mowy o powtórzeniu w razie utraty pakietu. Każda ingerencja, nawet przeprowadzona w celu optymalizacji, powodowałaby pogorszenie komfortu rozmów, stąd rola akceleratorów WAN– niezależnie od deklaracji producentów – sprowadza się do izolacji tej transmisji i odblokowania „wąskich gardeł” poprzez sprawne zarządzanie pozostałymi ścieżkami ruchu w sieci.


TOP 200