Adresy IPv4 coraz cenniejsze, Microsoft płaci 7,5 mln USD za pulę 670 tys. adresów

Gigant z Redmond odkupi je od bankrutującego koncernu Nortel Networks. Warunki transakcji przewidują, że Microsoft za jeden adres IPv4 zapłaci ok. 11,25 USD. Czy to początek otwartego handlu ostatnimi, wolnymi adresami protokołu IP czwartej generacji?

Na początku lutego br. organizacja IANA przekazała ostatnie wolne pule adresów IPv4 organizacjom zarządzającym lokalnymi rejestrami adresacji IP. Zdaniem analityków upłynie jeszcze kilka miesięcy zanim wszystkie adresy IPv4 ostatecznie się wyczerpią. Z pewnością trudniej będzie jednak o zakup i utrzymanie adresu IPv4 z puli publicznej. Coraz częściej mówi się więc o handlu adresami IPv4 na czarnym rynku.

Tymczasem Microsoft przejmie pulę liczącą 666 tys. adresów IPv4 od bankrutującego koncernu Nortel Networks. Zgodnie z ujawnionymi informacjami transakcja obejmie m.in. pulę 470 tys. niewykorzystanych obecnie adresów IPv4. Pozostałe adresy mają zostać przekazane firmie Microsoft po zakończeniu procedur upadłościowych koncernu Nortel. Wszystkie adresy mają pochodzić z amerykańskiej regionalnej puli adresowej. Warto dodać, że zgodnie z przepisami obowiązującymi organizacje zarządzające rejestrami adresów IP w przypadku uwolnienia pul adresowych - m.in. na skutek upadłości - wszystkie adresy powinny zostać ponownie rozdysponowane między wszystkie podmioty ubiegające się o dodatkowe pule adresacji. Jednocześnie, "w uzasadnionych przypadkach" przepisy dopuszczają przekazanie pakietów adresowych bez przeprowadzenia publicznego postępowania. Nie ujawniono jednak informacji na temat planów wykorzystania adresów przejętych od kanadyjskiego koncernu. Obserwatorzy rynku nie wykluczają, że Microsoft zdecyduje się zatrzymać adresy IPv4 do późniejszej odsprzedaży. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że władze koncernu z Redmond chcą w ten sposób zabezpieczyć dalszy rozwój firmy i oferty usług - m.in. w modelu cloud computing.

Zobacz również:

  • Cykl życia tych pakietów biurowych Microsoftu dobiegnie w przyszłym roku końca

Kanadyjski koncern Nortel Networks został podstawiony w stan upadłości na początku 2009 roku. Od tego czasu firma oficjalnie znajduje się w fazie reorganizacji. Stopniowa wyprzedaż majątku kanadyjskiego koncernu ma pozwolić przynajmniej na spłatę części zobowiązań. Pierwotny plan zakładał m.in. zaniechanie działalności w niektórych obszarach biznesowych. Wiadomo już, że poszczególne działy biznesowe koncernu Nortel podzieliły między siebie firmy takie jak: Avaya, Ericsson i Nokia Siemens Networks. Z oficjalnych informacji wynika, że procedury związane ze sprzedażą przysługujących firmie Nortel bazy adresów IP rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. Nieoficjalnie mówi się, że kupnem puli adresów IPv4 pierwotnie zainteresowana była grupa licząca ok. 80 firm. Żadna z nich nie oferowała jednak kwoty zbliżonej do tej, oferowanej przez koncern Microsoft. Gdyby przyjąć, że jeden adres IPv4 jest warty 11,25 USD, to wartość całej puli adresów dla protokołu IP czwartej generacji wyniosłaby ok. 48 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200