Adresów IPv4 zabraknie już w tym tygodniu?

Jeśli Asia Pacific Network Information Centre - jedna z pięciu regionalnych organizacji RIR (Regional Internet Registries)- przyzna za kilka dni prawo używania dwóch dużych bloków adresów IP ubiegającym się o to firmom, pula internetowych adresów IPv4 może się wyczerpać już w tym tygodniu.

Informację taką podał Leo Vegoda, reprezentujący IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Po rozdysponowaniu tych dwóch bloków adresów IP, IANA będzie dysponować tylko pięcioma blokami adresów IP, które zostaną jako ostatnie oddane do dyspozycji pozostałym regionalnym organizacjom RIR. Może to nastąpić już w ciągu najbliższych kilku dniu, a nie jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu ok. 12 lutego br.

Wymieniony blok adresów tzw. "/8" ma ok. 16 mln adresów IPv4. W systemie adresowania IPv4 zdefiniowano 256 takich bloków, natomiast w systemie IPv6 są tzw. bloki "/12". Oznacza to, że już na początku lutego IANA nie będzie przyjmować żadnych nowych próśb o przyznanie komukolwiek prawa do używania adresów IPv4. W internecie zacznie wtedy zapewne lawinowo przybywać adresów IPv6.

W internecie funkcjonują dwa liczniki, informujące w trybie online, kiedy adresy IPv4 zostaną ostatecznie wyczerpane: IPv4 Depletion Site oraz potaroo.net.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200