Adrem i GridwiseTech "Innovatorami Małopolski"

Wśród laureatów tegorocznego konkursu "Innovator Małopolski" znalazły się krakowskie spółki informatyczne GridwiseTech oraz AdRem Software.

Wyróżnienie w konkursie "Innovator Małopolski 2006" za "umiejętność komercjalizacji wyników badań naukowych" otrzymała spółka GridwiseTech. "Biorąc pod uwagę ponad 3000 zarejestrowanych firm IT w tym regionie to wyróżnienie jest dla nas ogromnym zaszczytem" - mówi Olaf Bujak, odpowiedzialny za rozwój i strategię GridwiseTech. Według niego, jury konkursu doceniło wkład GridwiseTech w popularyzację technologii gridowych poprzez wdrożenia, seminaria i szkolenia, ale także przez rozwój rozwiązań integrujących produkty komercyjne z akademickimi, jak również wolnym oprogramowaniem.

"Ostatnim dokonaniem GridwiseTech, które w znacznym stopniu przyczyniło się do przyznania nam wyróżnienia jest zakończenie projektu podłączenia dużego przemysłowego klienta do infrastruktury EGEE Grid, w skład której wchodzi 30 000 procesorów oraz 15 petabajtów danych" - mówi Olaf Bujak.

Zasoby EGEE Grid współdzielone są przez 195 centrów mieszczących się głównie w Europie, zespolone ze sobą za pomocą oprogramowania gridowego. Jak do tej pory wykorzystywany był głównie przez ośrodki i projekty badawcze. "Rozwiązania użyte w tym wdrożeniu mogą być łatwo zaadaptowane na potrzeby innych klientów komercyjnych. Ogłoszenie szczegółów na ten temat nastąpi 26 września podczas biznesowego panelu na konferencji EGEE w Genewie" - zapowiada Bujak.

Tytuł Innovator Małopolski 2006 w kategorii "małe przedsiębiorstwo" za produkt NetCrunch do zarządzania i monitorowania sieci komputerowych otrzymała spółka AdRem Software. "Nasza firma została nagrodzona za innowacyjność. Organizatorzy konkursu stwierdzili, że firma ze swoim produktem NetCrunch wraz z firmami amerykańskimi wyznacza standardy dotyczące monitoringu i wizualizacji sieci" - mówi Borys Skraba, szef działu handlowego firmy.

Borys Skraba wskazuje, że pomimo tego, iż ponad połowę wszystkich programów AdRem sprzedaje do Stanów Zjednoczonych, zaś na Polskę przypada około dziesięć procent sprzedaży, osiągnięcia firmy zostały docenione w kraju. Sztandarowym produktem AdRem Software NetCrunch, program służący do zarządzania korporacyjnymi . Najnowszy NetCrunch 4.1 będzie jesienią dostępny w polskiej wersji językowej.

Patronat nad konkursem pod hasłem "Wspieranie i promocja innowacyjności" objęli Józef Gawlik, rektor Politechniki Krakowskiej, Janusz Sepioł, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Włodzimierz Czyczuła, prezes Wojewódzkiego Klubu Techniki i Rozwoju. Jego organizatorem jest Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

Wsród celów konkursu znalazły się m.in. promocja innowacyjności w działalności gospodarczej w Regionie Małopolskim oraz wspieranie rozwoju firm poprzez promowanie przedsiębiorstw wdrażających innowacyjne rozwiązania, a także zachęcanie firm do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych, wprowadzania stosownych zmian w wewnętrznej organizacji pracy, podejmowania szkoleń w tym zakresie i poprawa wizerunku regionu i jego firm poprzez promocję dobrych przykładów.

Więcej informacji: Innowacyjność w Małopolsce