Adobe zmienia Flash Pro w Animate CC

Adobe odcina się od Flasha prezentując nowy program do tworzenia animacji o nazwie Animate CC, które zastąpi Flash Professional. Nowe narzędzie co prawda nadal będzie wspierać Flasha, ale firma chce skupić się na treściach multimedialnych w HTML5.

Technologia Adobe Flash była przez lata wykorzystywana przez twórców stron internetowych do osadzania w witrynach animacji, gier i aplikacji. Teraz to rozwiązanie jednak uznawane jest za przestarzałe.

Flash projektowany był z myślą o obsłudze za pomocą klawiatury i myszy. Przeglądarki internetowe w urządzeniach mobilnych w większości wypadków nie są nawet wyposażone we wtyczki pozwalające na wyświetlanie tego typu treści.

Zobacz również:

Flasha mocno krytykował Steve Jobs. Zdecydował się nie wspierać tej technologii w iPhonie, a poźniej w iPadzie. System iOS i mobilna przeglądarka Safari od samego początku nie miały dostępu do wtyczki Adobe, a programiści w Google i Adobe poszli w ślady Apple i zarzucili wsparcie dla Flasha w Androidzie.

Adobe widzi, że Flash odchodzi w zapomnienie. Już teraz jedna trzecia treści tworzonych we Flash Professional jest zgodna z HTML5, a narzędzie Adobe obsługuje też WebGL. Z tego powodu aplikacja do tworzenia animacji i innych treści multimedialnych przemianowana została z Flash Professional na Animate CC.

Adobe zmienia Flash Pro w Animate CC

Tak wygląda Adobe Animate CC

Nowe narzędzie napisane zostało z myślą głównie o tworzeniu materiałów zgodnych z HTML5, ale nie oznacza to porzucenia wsparcia dla formatów Flash SWF i AIR. Firma planuje wydanie Flash Player 12, ale nie chce by ich narzędzie kojarzyło się wyłącznie z przestarzałą technologią.

źródło: venturebeat.com


TOP 200