Adobe szykuje wkrótce wiele niespodzianek

Firma zaprezentowała w sesji Sneak Peeks technologie, które są obecnie rozwijane w laboratoriach i być może będą wykorzystane w nowszych wersjach oprogramowania.

Nowe wideo w formacie Flash

Do wyświetlania cyfrowego wideo w przeglądarkach najczęściej używa się technologii Flash. Jest to bardzo popularna wtyczka, która jednak ma wady - gdy obiekt zawiera jednocześnie grafikę wektorową oraz strumieniowane wideo, zapotrzebowanie na moc obliczeniową komputera wzrasta znacząco. Najnowszy pomysł, który ma zmniejszyć zapotrzebowanie na zasoby polega na wprowadzeniu warstwy wideo. Dzięki takiemu rozwiązaniu różnica przy odtwarzaniu wideo z wprowadzoną grafiką wektorową wykonuje się znacznie szybciej, przy mniejszym zużyciu mocy procesora.

Nowy standard umożliwia także wyświetlanie wysokiej rozdzielczości wideo - zademonstrowany na prezentacji komputer umożliwił odtworzenie za pomocą technologii Flash pliku wideo w rozdzielczości 4K (rozdzielczość 4096 x 2304 px), co daleko wykracza poza możliwości dzisiejszej technologii Full HD. Jest to wyższa rozdzielczość niż przy standardzie IMAX digital, gdzie projekcja odbywa się z dwóch projektorów firmy Christie o rozdzielczości 2K.

Stylizacja ze wzorca w Photoshopie

Adobe Photoshop to flagowy produkt tej firmy, jest uznawany za najlepsze narzędzie do edycji obrazu i stanowi standardowe wyposażenie praktycznie każdego studia graficznego. Oprogramowanie to wymaga wiedzy i kreatywnego podejścia, dając grafikom bogaty zestaw narzędzi, za których pomocą mogą oni realizować własną wizję artystyczną przetwarzanego obrazu.

Nowością jest narzędzie, które przetwarza obraz, upodobniając go do innego obrazu przedstawionego jako wzorzec. W ten sposób można bardzo szybko przygotować zestaw zdjęć, które wizualnie będą stanowiły pewną całość - oprogramowanie rozróżnia wiele cech charakterystycznych, od histogramu po szczegóły barwy poszczególnych obiektów, takich jak niebo czy chmury. Demonstracja objęła przetworzenie obrazu z cyfrowej lustrzanki, by miał cechy zdjęcia wykonanego na czarno-białym materiale ortochromatycznym lub ortopanchromatycznym, zrobienie zdjęcia przypominającego wyraziste fotografie Ansela Adamsa, a także realizację fotografii imitującej zdjęcia w sepii.

Narzędzie to może być szczególnie przydatne przy prostej realizacji serii zdjęć, które powinny mieć własny charakter, łączących się w pewną całość.

Analiza ścieżki dźwiękowej

Podczas pracy nad filmem często niezbędne jest umieszczenie informacji o ścieżce dźwiękowej. Gdy w filmie muszą być umieszczone napisy dla niesłyszących, niezbędne jest określenie czasu ich występowania oraz cech, takich jak odgłosy lub informacja, kto to mówi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200