Adobe: poprawka dla Flasha będzie dziś

Przedstawiciele koncernu Adobe poinformowali, że jeszcze dziś zostanie opublikowana poprawka, usuwająca z Adobe Flash Playera groźny błąd w zabezpieczeniach. Firma przyspieszyła udostępnienie łatki - pierwotnie zakładano, że pojawi się dopiero w przyszłym tygodniu.

Decyzja Adobe jest jak najbardziej słuszna - bo sytuacja jest poważna. Dziura w zabezpieczeniach popularnego odtwarzacza Flash jest naprawdę niebezpieczna, a na domiar złego przestępcy zaczęli już atakować przez nią użytkowników.

Błąd, który zostanie dziś załatany, został oficjalnie potwierdzony przez Adobe 13 września - choć niezależni specjaliści wiedzieli o nim wcześniej. Luka umożliwia uruchomienie w zaatakowanym systemie złośliwego kodu i przejęcie kontroli nad maszyną. Pierwsze takie ataki już odnotowano - przestępcy zwykle przesyłają do użytkowników plik PDF lub .DOC z zaszytym złośliwym kodem.

Zobacz również:

  • Najlepszy szef w IT to Shantanu Narayen z Adobe. Wyniki badania Glassdoor 2021

Luka występuje co prawda we Flash Playerze na wszystkie platformy - ale przedstawiciele Adobe twierdzą, że ataki na razie skierowane są wyłącznie przeciwko użytkownikom Windows. Początkowo firma zapowiedziała, że poprawka usuwająca błąd pojawi się dopiero w przyszłym tygodniu - teraz jednak okazało, że będzie ją można pobrać już dziś.

Nie wiadomo właściwie, co było przyczyną zmiany decyzji - niewykluczone, że liczba ataków w ostatnich dniach wyraźnie wzrosła lub stały się one jeszcze skuteczniejsze. Być może na Adobe wpłynęła też krytyka ze strony specjalistów ds. bezpieczeństwa (którym bardzo nie podobało się to, że producent Flash Playera każe klientom czekać na poprawkę aż dwa tygodnie).

Warto wspomnieć, że choć poprawka przeznaczona dla większości użytkowników pojawi się dopiero dziś, to już od piątku mogą z niej korzystać użytkownicy przeglądarki Chrome (uaktualnienie można pobrać z poziomu menu Ustawienia) - to efekt porozumienia, zawartego kilka miesięcy temu przez Google i Adobe . Przewiduje ono, że poprawki dla Flash Playera zintegrowanego z Chrome będzie dostarczał Google.

Na załatanie czekają wciąż Adobe Reader oraz Acrobat, czyli popularne aplikacje do przeglądania i edycji plików PDF. W ich zabezpieczeniach jest ten sam błąd, który dziś zostanie załatany we Flash Playerze. Z zapowiedzi Adobe wynika jednak, że na te poprawki przyjdzie nam jeszcze poczekać - przewidywany termin udostępnienia aktualizacji to tydzień rozpoczynają się 4 października.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200