Adobe likwiduje błąd we wtyczce Flash Player dla Firefoksa

Poprawiona przez Adobe wersja oprogramowania została oznaczona numerem Flash Player 11.3.300.262 i jest przeznaczona tylko dla przeglądarki Firefox na systemy Windows.

Od czasu gdy koncern Adobe udostępnił w połowie czerwca br. wersję 11.3 oprogramowania Flash Player, użytkownicy przeglądarki Firefox (zarówno ci używający starszych wersji przeglądarki, jak i użytkownicy wersji 13) zauważyli, że przeglądarka zawiesza się, wtedy gdy próbuje uzyskać dostęp do zasobów wtyczki Flash.

Na początku firma Mozilla twierdziła, że winę za to ponosi nowy moduł sanbox zastosowany we wtyczce Flash Player 11.3 przeznaczonej dla przeglądarki Firefox. Po kilkunastu dniach Adobe odrzuciło te podejrzenia sugerując iż problemu należy szukać gdzie indziej - np. w systemach operacyjnych Windows Vista i Windows. Niektórzy spekulowali jednak, że błąd może się znajdować właśnie w oprogramowaniu Adobe. W odpowiedzi Adobe przeprowadziło własne badania i odrzuciło takie podejrzenia, przerzucając winę na firmę Mozilla.

Zobacz również:

  • Firefox 100 już dostępny
  • Mozilla i Meta ogłosiły rozpoczęcie wspópłracy

Mozilla przygotowała w tym czasie szybką poprawkę dla przeglądarki Firefox, udostępniając użytkownikom w połowie czerwca br. wersję 13.0.1 tego oprogramowania. W tym samym czasie Mozilla wstawiła na "czarną listę" wtyczkę RealPlayer, która również powodowała wieszanie się przeglądarki. Firma ma bowiem możliwość wyłączania z użycia określonych rozszerzeń i wtyczek, umieszczając je na specjalnej liście dołączanej do przeglądarki. Przeglądarka sprawdza automatycznie tę listę i powiadamia użytkownika, że użycie danej wtyczki czy rozszerzenia może być niebezpieczne. Deweloperzy oprogramowania open-source wykorzystują takie listy oszczędnie. Ostatnio miało to miejsce w kwietniu tego roku podczas intensywnych ataków złośliwego opgrogramowania Flashback, wyłączając w ten sposób starsze wersje Javy.

Pod koniec zeszłego tygodnia firma Adobe umieściła w swoim blogu wpis, "Będziemy dalej współpracować ściśle z firmą Mozilla i testować wcześniej przygotowywane przez siebie produkty, co pozwoli w przyszłości uniknąć podobnych problemów". Wtyczkę Flash Player 11.3.300.262 można pobrać z witryny firmy Adobe. Użytkownicy Firefoksa mogą też po prostu poczekać - przeglądarka sama pobierze i zainstaluje nową wersję wtyczki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200