Adobe łata i rozwija Flash Playera

Firma Adobe opublikowała zaktualizowaną wersję aplikacji Flash Player - załatano w niej 7 krytycznych błędów bezpieczeństwa. Przy okazji producent udostępnił narzędzie do automatycznego aktualizowania swoich produktów w systemie Mac OS X 10.8 oraz wtyczkę do Firefoksa, umożliwiającą uruchamianie zawartości flash w tzw. sandboksie.

Usunięte właśnie z Flash Playera luki znacząco różniły się między sobą - wśród nich znalazły się zarówno klasyczne problemy umożliwiające wywołanie błędu przepełnienia stosu, błędy związane z obsługą pamięci, jak i te pozwalające na obejście wbudowanych do aplikacji zabezpieczeń. Na szczęście wszystkie wykryto i zgłoszono do Adobe, zanim znaleźli je internetowi przestępcy. Firma zapewnia, że żadna z załatanych właśnie luk nie jest obecnie wykorzystywana do atakowania użytkowników. Dodajmy, że udostępniona właśnie aktualizacja Flash Playera jest już piątym w tym roku pakietem poprawek dla tej aplikacji.

Oprócz poprawek, w najnowszej wersji Flash Playera - oznaczonej numerem 11.3 - pojawił się również plugin dla Firefoksa, dzięki któremu zawartość flash będzie uruchamiana w tej przeglądarce w środowisku odizolowanym od reszty zasobów (zwiększy to poziom bezpieczeństwa - nawet jeśli złośliwy kod zdoła się zaktywizować, to teoretycznie nie powinien mieć wpływu na system i aplikacje). W takim modelu Flash Player działa już w Google Chrome i do tej pory przynosi to znakomite rezultaty (Adobe i Microsoft również już pracują nad takim rozwiązaniem dla Internet Explorera).

Zobacz również:

  • Najlepszy szef w IT to Shantanu Narayen z Adobe. Wyniki badania Glassdoor 2021

Pracownicy Adobe udostępnili również finalną wersję "cichego" mechanizmu aktualizacyjnego dla szykowanego do premiery systemu Mac OS X 10.8 - jego zadaniem będzie instalowanie poprawek dla produktów Adobe bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań ze strony użytkownika (narzędzie będzie automatycznie wykrywało dostępność aktualizacji i instalowało je). Adobe porozumiała się w tej sprawie z Apple - narzędzie aktualizacyjne zostało podpisane certyfikatem Apple Developer ID (jest on niezbędny do poprawnego działania w systemie aplikacji Apple'a, które nie będą instalowane za pośrednictwem Mac App Store).

Adobe Flash Player jest obecnie dostępny w wersji 11.3 dla Windows oraz Mac OS X, 11.2 dla systemu Linux oraz 11.1 dla Androida - wszystkie wersje można pobrać ze strony firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200