Administratorzy systemów mainframe poszukiwani

W wielu krajach systematycznie nasilają się trudności z zatrudnieniem pracowników doświadczonych w zarządzaniu maszynami klasy mainframe. Kształcenie w tym kierunku nie cieszy się dużą popularnością wśród młodych informatyków. Eksperci ostrzegają, że brak odpowiednich zasobów kadrowych może wpłynąć na podniesienie ryzyka biznesowego m.in. w firmach branży finansowej i telekomunikacyjnej.

Umiejętności zarządzania systemami klasy mainframe stają się coraz cenniejsze. Przedstawiciele siedmiu na dziesięć organizacji korzystających z maszyn tego rodzaju uważa problem z dostępem do odpowiednich kompetencji związanych z zarządzaniem środowiskiem mainframe za bardzo istotny dla funkcjonowania biznesu.

Z analiz przeprowadzonych przez firmę analityczną Vanson Bourne na zlecenie Compuware wynika, że problemy z funkcjonowaniem systemów mainframe mogą mieć istotny wpływ na działalność operacyjną firmy, a w efekcie także wyniki finansowe. Jako takie są uznawane za poważne ryzyko biznesowe w ośmiu na dziesięć firm. Statystycznie każda minuta awarii środowiska mainframe w typowej firmie korzystającej z takich rozwiązań to strata rzędu niemal 14 tys. USD. Jednocześnie, aż 78 proc. ankietowanych szefów ds. IT podkreśla, że systemy klasy mainframe będą miały kluczowe znaczenie dla funkcjonowania ich firm jeszcze przynajmniej przez kolejną dekadę. Według analityków problemy kadrowe są kwestią coraz częściej poruszaną na szczeblu najwyższego kierownictwa. Badanie przeprowadzono na grupie ponad 500 dyrektorów ds. IT w firmach korzystających z systemów klasy mainframe.

Zobacz również:

  • AI konwertuje automatycznie aplikacje COBOL na aplikacje Java

Zdaniem ekspertów w wielu organizacjach ryzyko awarii środowiska mainframe rośnie ponieważ firma nie dysponuje odpowiednio wykształconym zespołem specjalistów. W kontekście takich systemów stosunkowo mało popularne są także m.in. usługi outsourcingu kadr. "Systemy klasy mainframe pozostają sercem infrastruktury IT w wielu firmach. W miarę upływu czasu pojawia się tu jednak pytanie: jak zachęcić do systemów mainframe nowe pokolenie specjalistów?" - mówi Neil Richards, kierujący europejskim działem systemów mainframe w firmie Compuware. Jego zdaniem w tym kontekście coraz istotniejsze staje się odpowiednie zarządzanie kompetencjami obecnych pracowników i skrupulatne planowanie rozwoju kadrowego firmy.

Analitycy ostrzegają jednak, że pozyskanie specjalistów z zakresu rozwiązań mainframe staje się coraz trudniejsze. Zdaniem ekspertów firmy Compuware trudności z dostępem do odpowiednich kompetencji nasilają się przede wszystkim ze względu na fakt, że wielu doświadczonych administratorów maszyn mainframe przechodzi na emeryturę, a wśród młodych informatyków systemy tej klasy cieszą się stosunkowo małą popularnością ustępując popularnością nowszym technologiom m.in. na etapie kształcenia akademickiego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200