Administratorzy systemów IT muszą zachować czujność

Jak wynika z najnowszych prognoz ekspertów z firmy STORMSHIELD (polski producent rozwiązań UTM klasy enterprise), hakerzy zamierzają zintensyfikować w ostatnich miesiącach tego roku ataki na systemy bankowe oraz instytucje finansowe.

Z tego powodu ochrona danych przed zagrożeniami typu ransomware czy kradzieżą powinna być obecnie głównym wyzwaniem dla administratorów sieci firmowych.

Jak wskazują eksperci z firmy STORMSHIELD to, co w pod koniec roku może być wyjątkowo dotkliwe dla administratorów sieci firmowych to coraz powszechniejsze wykorzystanie złośliwego oprogramowania typu ransomware, które blokuje dostęp do danych na urządzeniu np. poprzez ich zaszyfrowanie.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Veeam: ataki ransomware są coraz silniejsze

Na takie zagrożenia podatna jest obecnie nie tylko platforma Windows – złośliwe oprogramowanie szyfrujące atakuje również platformy Mac, Linux czy Android, a ofiarami tych zagrożeń padają zarówno firmy, jak i użytkownicy indywidualni. Dodatkowo, cyberprzestępcy tworzący takie oprogramowanie, projektują jego nowe warianty, które jeszcze skuteczniej potrafią zainfekować komputery użytkowników, a później żądać okupu.

Kolejne złośliwe programy, które mogą zagrażać firmom, noszą nazwy Carbanak, Dridex i Posejdon. Atakują one terminale płatnicze, komputery użytkowników korzystających z bankowości internetowej czy centralne systemy finansowe.

Jak wiadomo, rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) ma wejść w życie w maju 2018 roku. Rozporządzenie znacznie zaostrza sankcje za niewłaściwe zabezpieczenie danych osobowych a kary finansowe mogą sięgać nawet 20 milionów euro. Zatem jeśli w wyniku ataku firma straci powierzone jej dane osobowe, będzie musiała aż dwa razy ponieść konsekwencje finansowe – raz na skutek utarty cennych dla firmy informacji, a drugi raz w ramach kary nałożonej zgodnie z nowym rozporządzeniem.

„Dlatego ważne jest, aby firmy już teraz zadbały o bezpieczeństwo danych przechowywanych w firmie. W tym celu mogą pomóc rozwiązania posiadające funkcję filtrowania ruchu, czyli łączenia się tylko z zaufanymi stronami, serwerami i usługami na nich działającymi”, mówi Piotr Kałuża, ekspert STORMSHIELD w firmie DAGMA.

I dodaje, „Dodatkową ochronę powinien stanowić antywirus wraz z modułem sandboxingu, który uniemożliwi próby włamania do sieci poprzez zablokowanie zainfekowanych maili czy odwiedzania stron WWW ze złośliwą zawartością”.

Źródła: Dagma; STORMSHIELD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200