Administrator na wysięgniku

Rozwiązania do zarządzania infrastrukturą są nieustannie doskonalone. Dostawcy nie tylko wzbogacają je w nowe funkcje, lecz także poszukują dla nich nowych rynków.

Rozwiązania do zarządzania infrastrukturą są nieustannie doskonalone. Dostawcy nie tylko wzbogacają je w nowe funkcje, lecz także poszukują dla nich nowych rynków.

Zamiast zatrudniać nowych specjalistów, firmy wolą inwestować w narzędzia, które ułatwią pracę oraz przyczynią się do zmniejszenia kosztów funkcjonowania informatyki. Popyt na narzędzia stymulują także dostawcy, oferując "mniejsze" i tańsze wersje produktów przeznaczone dla firm średnich. Dla informatyków przyzwyczajonych do myśli, że "automatyzować to my, ale nie nas", trend ten jest zapewne trudny do zniesienia, niemniej odwrócenie tej tendencji jest raczej wątpliwe. Automatyzację można traktować jak zjawisko pozytywne. Jeżeli jest to sposób na obniżenie kosztów, uwiarygodnia on i umożliwia jednocześnie funkcjonowanie informatyki jako produktu wartego zainteresowania biznesu. Dopóki to się udaje, dopóty informatycy mogą spać spokojnie. Przedstawiamy pierwszą część przeglądu nowości produktowych w zakresie zarządzania infrastrukturą czołowych dostawców.

HP OpenView

W sierpniu br. HP postanowił zmienić architekturę OpenView Performance Manager, wprowadzając na rynek wersję 4.0. Serwerowa część tego systemu monitorowania wydajności systemów operacyjnych i aplikacji, mająca dotychczas formę samodzielnej aplikacji Motif działającej wyłącznie na platformach Unix, jest obecnie dostępna jako aplikacja J2EE do uruchamiania na serwerze aplikacji Tomcat. Może też pracować jako serwis Apache oparty na "czystym" HTML. Równolegle, już od mniej więcej roku, jest dostępna wersja dla Windows wykorzystująca IIS.

OV Performance Manager komunikował się dotychczas z agentami serwerowymi za pośrednictwem protokołu RPC, co komplikowało konfigurację systemów zaporowych. Mając to na uwadze, HP zamierza do połowy przyszłego roku zastąpić komunikację przez RPC protokołem HTTP/HTTPS. Odejście od RPC na rzecz HTTP ma sukcesywnie objąć wszystkie agenty wydajnościowe w wersji 4 (wersja na platformę Linux już istnieje) oraz agenty pakietu OpenView Operations.

Zmiany związane z wydajnością pojawiły się także w innym pakiecie - OpenView Performance Insight. Podobnie jak w przypadku Performance Managera, w jego najnowszej wersji oznaczonej numerem 4.6 zmieniono architekturę wewnętrzną z monolitycznej na trójwarstwową (serwer aplikacji współpracujący z bazą danych, główny serwer aplikacji i konsola administracyjna). Konsolę wyposażono w nowy interfejs użytkownika i tzw. raporty interaktywne, umożliwiające np. zmianę zakresu danych źródłowych. Kolejna wersja - 5.0 - jest zapowiadana na pierwszą połowę 2004 r.

HP odświeżył pakiet OpenView Operations. Firma wprowadziła do oferty nowe tzw. SPI (Smart Plug-Ins) - zestawy skryptów i polityk uruchamianych przez Operations Manager przeznaczonych dla poszczególnych aplikacji i systemów operacyjnych. Nowością są SPI dla serwerów Microsoft .Net (m.in. Windows Server 2003, Commerce Server, BizTalk Server itd.), usług katalogowych Active Directory, Citrix MetaFrame XP, ogólny SPI dla serwerów J2EE oraz jego wersje przeznaczone dla konkretnych produktów: IBM WebSphere, Bea WebLogic.

Wraz z wprowadzeniem na rynek pakietu NNM 7.0 (Network Node Manager) HP zdecydował się wreszcie na zmianę sposobu jego licencjonowania. Dotychczas (do wersji 6.4) klienci otrzymywali tę samą funkcjonalność bez względu na liczbę zakupionych licencji. Na przełomie października i listopada br. oprogramowanie będzie sprzedawane w pakietach. NNM Starter Edition obejmuje zakupy do 250 licencji i zakupy uzupełniające po 250 licencji. Licencjonowanie NNM Advanced Edition zaczyna się od 250 licencji, lecz kolejne rozszerzenia dotyczą już 1 tys., 5 tys., aż po nieograniczoną liczbę dodatkowych licencji. Advanced Edition obejmuje wszystkie funkcje dostarczane w ramach Starter Edition, a także narzędzia NNM ET Basics i zaawansowane narzędzia do rozwiązywania problemów. W przeciwieństwie do wersji Starter Edition do wersji Advanced można dokupić sprzedawane oddzielnie, specjalistyczne moduły SPI dla operatorów telekomunikacyjnych, np. Frame Relay, MPLS/IP-VPN, IP Multicast. Różnica między wersjami Starter a Advanced leży także, przynajmniej na razie, w liczbie obsługiwanych platform: pierwsza jest dostępna dla Windows, HP-UX, Solaris i Linux, druga natomiast wspiera tylko pierwsze trzy z nich.

NNM 7.0 wprowadza kilka zmian funkcjonalnych. Jedną z ważniejszych jest umożliwienie (tylko w wersji Advanced Edition) odczytywania nie tylko komunikatów SNMP i ICMP, ale także logów systemów operacyjnych Advanced. Specjaliści HP ujednolicili interfejs użytkownika poszczególnych narzędzi OpenView. Wszystkie nowe interfejsy będą - wg zapowiedzi firmy - podobne do tego, jaki ma NNM 7.0.

W październiku br. ukaże się pakiet OVIS 5.0 (OpenView Internet Services) zawierający narzędzie Probe Builder, które pozwoli na samodzielne tworzenie próbników w formie plików wykonywalnych. Nowa wersja zawiera też nowy silnik dla próbników skryptowych. W wersji 5.0 znalazły się nowe gotowe próbniki dla Microsoft Exchange i protokołu SOAP 1.1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200