Adminie - uprość sobie życie

TreeSize – kontrola nad przestrzenią dyskową File Serwera

Problemem wielu administratorów jest zapanowanie nad przestrzenią dyskową udostępnianą dla użytkowników. Zwykle oprócz plików ściśle związanych z wykonywanymi obowiązkami zawodowymi, użytkownicy przechowują prywatne zdjęcia i niejednokrotnie pliki muzyczne oraz pokaźnych rozmiarów filmy. Niestety jak wszyscy wiemy dyski nie są z gumy, a kontrola miejsca i zapewnienie wolnej przestrzeni zwykle leży po stronie administratorów. Oczywiście najprostszym i najtańszym sposobem jest ręczne przeglądanie folderów użytkowników. Jednak jest to metoda czasochłonna i mało efektywna, gdyż bardzo łatwo przeoczyć to, czego się szuka. Na ratunek przychodzą tu aplikację wykonujące analizę zawartości folderów. Takim programem jest TreeSize.

TreeSize przeszukuje wskazany dysk ze wszystkimi podfolderami pod kątem wskazanej zawartości. Najprostsza analiza polega na wyświetleniu rozmiaru poszczególnych folderów, jednak zaawansowane opcje pozwalają wyszukiwać pliki i foldery po zadanym kluczu. Może nim być typ plików (.mp3, .avi, .mpg) oraz ich wiek. Definiując to, co ma zostać wyszukane łatwo namierzyć użytkowników, którzy w niekontrolowany sposób potrafią skutecznie zapchać miejsce na dyskach serwerów plików. Dodatkowo TreeSize potrafi rozpoznać właściciela plików, co z pewnością przydaje się w momencie, gdy analizie poddawane są np. dyski grupowe lub ogólne, dostępne dla wszystkich użytkowników. Wieloosobowy dostęp do tej samej przestrzeni wiąże się również z dodatkowym problemem, który skutecznie wysyca wolne miejsce. To zduplikowane pliki, z którymi TreeSize poradzi sobie równie dobrze.

Adminie - uprość sobie życie

TreeSize - Szczególowy podgląd folderów

Aplikacja oprócz podstawowego widoku w postaci drzewa z opisem i rozmiarem zasobu potrafi wygenerować zaawansowane raporty wizualizujące rezultaty wyszukiwania i analizy dysków.

Do tego dzięki możliwości zapisu historycznych analiz, w prosty sposób można sprawdzić przyrost danych w czasie i oszacować jego wartość na przyszłość. Operacje te można całkowicie zautomatyzować poprzez cykliczne uruchomienie analizy dysków na serwerze i generowanie późniejszych raportów.

Aplikacja TreeSize pozwala na wygodną kontrolę miejsca na dysku, a przede wszystkim daje możliwość oszczędzania administratorom czasu, który poświęciliby na ręczne przeszukanie zasobów pod kątem niepotrzebnych lub zabronionych w firmie plików. Oprogramowanie tego typu powinno znaleźć się wszędzie tam, gdzie na udostępnionej dla użytkowników przestrzeni przetwarzane są duże ilości plików.

PSTools z nakładką graficzną

Zestaw darmowych narzędzi PSTools to zbiór kilkunastu niezwykle przydatnych administratorom niewielkich aplikacji, które pozwalają wykonywać zdalne działania na systemach Windows. Najbardziej przydatne według nas to PsExec, który pozwala na uruchomienie na zdalnej maszynie dowolnego programu. Oczywiście należy posiadać odpowiednie uprawnienia do wykonywania poleceń i uruchamiania aplikacji na wszystkich systemach, na których cokolwiek chcemy uruchomić.

Podstawowa składnia polecenia wygląda następująco

Psexec.exe \\komputer_zdalny -u użytkownik -p hasło polecenie_do_wykonania

Do tego można użyć również szeregu argumentów, które określą opóźnienie w wykonaniu polecenia oraz, co jest bardzo przydatne skopiują plik aplikacji do uruchomienia na zdalny system, jeśli jej tam nie ma. PSexec pozwala również na wykonanie polecenia na wielu komputerach, których lista znajduje się w pliku. Wystarczy użyć argumentu @File ze ścieżką do odpowiedniego pliku.

Pozostałe elementy pakietu PSTools to między innymi PsPasswd, który służy do zmiany haseł użytkownikom na zdalnych systemach. Natomiast dzięki PsShutdown można zaplanować automatyczne wyłączenie, bądź restart serwera. Jako ciekawostkę można wspomnieć, ze w odróżnieniu od systemowego polecenia shutdown to z pakietu PSTools pozwala na dłuższe odłożenie w czasie procesu zamykania systemu.

Pozostałe narzędzia to PsInfo, wyświetlające informacje o komputerze, PsKill, dzięki któremu można zarządzać procesami. W pakiecie znajdują się również programy wyświetlające zalogowanych użytkowników lub otwarte na zdalnym systemie pliki.

Adminie - uprość sobie życie

PSTools GUI - okno aplikacji

Wszystkie powyższe narzędzia dostępne są jedynie w postaci plików wykonywanych z linii poleceń, co może martwić zagorzałych zwolenników okienek. Jednak na rynku znajduje się nakładka PSTOOLS GUI, która pozwala w prosty sposób wykonywać te same polecenia na zdalnych maszynach przy użyciu okienkowego kreatora. Okno graficznego interfejsu zawiera elementy PSTools, które w tym przypadku występują w postaci zakładek. Administrator, chcąc skorzystać z konkretnego narzędzia klika na wybraną zakładkę, wpisuje podstawowe parametry, czyli zdalny system (nazwa lub adres IP), hasło i użytkownika z odpowiednimi prawami, po czym określa, jaką akcję chce wykonać w zależności z którego narzędzia korzysta.

Mimo tego, że graficzna przystawka znacznie upraszcza korzystanie z PSTools podstawą jego popularności było to, że można wykorzystywać te narzędzia w skryptach z poziomu linii poleceń, a składnia komend nie jest tak trudna do opanowania, więc interfejs graficzny staje się w tym przypadku jedynie gadżetem.

Podsumowanie

Administratorzy środowisk IT od zawsze poszukiwali rozwiązań ułatwiających realizację ich zadań. Jak widać w każdym obszarze IT można znaleźć rozwiązania pozwalające na automatyzację cyklicznie wykonywanych procesów. Dostępnych jest również wiele narzędzi upraszczających realizację niektórych zadań, dzięki czemu oszczędza się czas. Wiele z tych rozwiązań to po prostu możliwości administrowanych systemów, o których nie wszyscy wiedzieli, a czasami są to po prostu dodatki. Jednak największe pole do popisu mają tutaj zewnętrzni producenci oprogramowania, którzy prześcigają się w pomysłach na ułatwianie życia administratorom wyposażając swoje produkty w coraz więcej funkcji. W tej konkurencji zawsze wygrywa ten, kto zaoferuje najwięcej. Administratorzy zwykle lubią ograniczać do minimum ilość wykorzystywanych narzędzi, dlatego te, które zaoferują więcej funkcji są zwykle najczęściej wykorzystywane.


TOP 200