Adax powróci we wrześniu

Już niedługo w sprzedaży znów dostępne będą komputery z logo Adax. Znaną markę - należącą poprzednio do spółki JTT - postanowił reaktywować wrocławski Incom.

Adax powróci we wrześniu
Na razie firma nie ujawnia bliższych szczegółów projektu. Ma zamiar przedstawić je 8 września, kiedy to zostanie ogłoszony oficjalny powrót Adaxa. Według nieoficjalnych informacji Incom kilka tygodni temu odkupił od syndyka JTT prawa do znaku towarowego Adax za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeszcze 2 lata temu jego wartość szacowano 500 - 600 tys. zł. Incom to jeden z pięciu największych dystrybutorów sprzętu IT w Polsce. Firma oferuje podzespoły i gotowe zestawy komputerowe. Dostarcza je m.in. do szkół w ramach przetargów organizowanych przez resort edukacji.

Przypomnijmy, że komputerów Adax nie było na rynku od 3 lat. W 2003 r. ich producent - JTT Computer - popadł w tarapaty. Zaczęły się przestoje produkcyjne, problemy z bieżącym finansowaniem i zaopatrzeniem. Pojawiły się nawet spekulacje na temat ewentualnego przejęcia JTT przez Optimusa. Ostatecznie do transakcji nie doszło.

JTT nie wydźwignęła się z kłopotów, składając wniosek o upadłość pod koniec 2003 roku. Obecnie wciąż trwa proces likwidacji jej majątku. Jeszcze w 2004 roku wydawało się, że możliwe jest odrodzenie spółki JTT i utrzymanie produkcji oraz sprzedaży sprzętu komputerowego. Taki plan opracował MCI Management, jeden z głównych akcjonariuszy JTT. Fundusz powołał w tym celu spółkę Technolopolis, która miała odkupić od syndyka majątek producenta komputerów Adax. W pierwszym etapie MCI przejęło spółkę Centrum Komputerowe Adax, prowadzącą salon komputerowy we Wrocławiu. Długi okres postępowania upadłościowego i zmiany na rynku IT spowodowały konieczność zrewidowania tych planów. MCI po czasie posiadane udziały w spółce Centrum Komputerowego Adax odsprzedał prywatnemu inwestorowi. Fundusz nadal zainteresowany jest odkupieniem majątku JTT, ale - jak przyznają przedstawiciele MCI - teraz byłby on wykorzystany do innych, bardziej perspektywicznych projektów. Największą wartość majątku po JTT stanowią nieruchomości.

Jako jedna z głównych przyczyn upadku JTT wymienia się decyzje aparatu skarbowego, który jeszcze w 1999 r. niesłusznie naliczył spółce 10,5 mln zł podatku. MCI wystąpiło do Skarbu Państwa o odszkodowanie za bezprawne decyzje fiskusa wydane wobec JTT Computer, wyceniając swoje straty na 38 mln zł. Kolejna rozprawa sądowa związana z odszkodowaniem odbędzie się 14 września br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200