Adaptery InfiniBand JNI

JNI (producent pamięci masowych) zaprezentował na listopadowych targach Comdex dwa adaptery HBA ($Host Bus Adapter$) typu InfiniBand.

JNI (producent pamięci masowych) zaprezentował na listopadowych targach Comdex dwa adaptery HBA (Host Bus Adapter) typu InfiniBand.

Obecnie tylko trzy firmy mają w swoich ofertach adaptery obsługujące tę technologię: JNI, Intel i Essential Communications. InfiniBand to nazwa najnowszej technologii, dzięki której serwery i systemy pamięci masowej będą pracować jeszcze wydajniej. Magistrale i połączenia oparte na InfiniBand mogą przesyłać dane z szybkością od 500 Mb/s do 6 Gb/s, wykorzystując wielokanałowość i przełączanie.

JNI może być w przyszłości wiodącym producentem urządzeń opartych na technologii InfiniBand. A w zgodnej opinii specjalistów jest to technologia, która już wkrótce będzie odgrywać w przemyśle informatycznym znaczącą rolę. Jak można przeczytać w jednym z raportów opublikowanych ostatnio przez IDC, w 2004 r. producenci zainstalują w serwerach 1,86 mln portów tego standardu, a w 2005 r. portów takich będzie już 7,7 mln.

Adaptery InfiniBand produkowane przez JNI noszą nazwę InfiniStar HCA i będą używane do budowania klastrów. InfiniStar IBP-1x02 to 1-kanałowy adapter PCI-InfiniBand oferujący przepustowość 2,5 Gb/s, który można instalować w dowolnym serwerze wyposażonym w magistralę PCI. Adapter IBP-4x02 dysponuje czterema kanałami, pracuje z szybkością 10 Gb/s i może być wykorzystywany do łączenia urządzeń I/O zlokalizowanych na zewnątrz serwera. Adaptery (w których jeden kanał składa się z dwóch portów) są oparte na krzemowych układach scalonych InfiniBridge (przepustowość 10 Gb/s), opracowane przez Mellanox Technologies.

Adaptery InfiniStar HCA mają tę zaletę, że pozwalają zwiększyć wydajność serwera bez umieszczania układów InfiniBand na płycie głównej komputera. Specjaliści sądzą, że adaptery znajdą zastosowanie przede wszystkim w cienkich serwerach 1U (wysokość 4,45 cm), w których wąskim gardłem ograniczającym wydajność całego systemu jest pojedyncza magistrala PCI.

Każdy adapter jest dostarczany razem ze sterownikami obsługującymi sieci Windows NT, 2000 i Solaris. JNI informuje, że adaptery IBP-1x02 i IBP-4x02 znajdą się w jej ofercie w I kw. 2002 i będą kosztować 2500 i 3500 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200